Wyniki sortowane według etykiety: uj

Audiodeskrypcja - humanistyka pragmatyczna

17.04.2015
Dr Anna Jankowska prowadzi badania nad audiodeskrypcją – metodą udostępniającą osobom niewidomym i niedowidzącym kulturę wizualną.
więcej o Audiodeskrypcja - humanistyka pragmatyczna
Węgiel może chronić środowisko

16.04.2015
Większość z nas węgiel kojarzy z surowcem, który wykorzystywany jest jako paliwo. Coraz częściej jednak produkujemy materiały węglowe z myślą o ich użyciu w zaawansowanych technologiach.
więcej o Węgiel może chronić środowisko
Wypełniamy białe plamy na mapie dawnego Egiptu

16.04.2015
W ciągu ostatnich kilkunastu lat krakowscy archeolodzy odnieśli znaczące sukcesy w badaniach powstania i rozwoju imperium egipskich faraonów.
więcej o Wypełniamy białe plamy na mapie dawnego Egiptu
Rozmowy z naukowcami

11.04.2015
Jesienią tego roku ukaże się zbiór czterdziestu wywiadów z naukowcami z UJ. Już po pierwszych rozmowach wyłania się intrygujący obraz złożony z dylematów, opinii, fascynacji i trudnych momentów.
więcej o Rozmowy z naukowcami
1pytanie: Kim jest ekolog?

11.04.2015
Słowa "ekolog" i "ekologia" kojarzą się powszechnie z dramatycznymi protestami w obronie natury oraz z hasłami o zdrowym trybie życia. Czy słusznie? Odpowiada prof. Ryszard Laskowski, z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, specjalizujący się w zagadnieniach ekologii (w tym zmianach ekosystemów i populacji, ekotoksykologii, ekologii tropikalnej)
więcej o 1pytanie: Kim jest ekolog?
Sepsa badana na żywo

11.04.2015
Opracowany przez naukowców z Kanady i badaczkę z UJ nowy model badań nad sepsą wykorzystany został do analizy specyficznych procesów unieszkodliwiających patogeny
więcej o Sepsa badana na żywo
Biologiczny zegar w naszym mózgu

27.03.2015
Na antenie Radia Kraków prof. Elżbieta Pyza komentuje swe badania na temat biologicznego rytmu ludzkiej aktywności. Przypomnijmy, że badania te zostały opisane także w Projektorze Jagiellońskim.
więcej o Biologiczny zegar w naszym mózgu
Wizytówki naukowe

17.03.2015
Prezentowane w tej części wizytówki naukowe dotyczą wydziałów UJ oraz jednostek pozawydziałowych. Zostały one wydane w publikacji "Uniwersytet Jagielloński. O badaniach i współpracy naukowej" (2015).
więcej o Wizytówki naukowe