Wyniki sortowane według etykiety: uj

"Polityka": ranking naukowy uczelni - UJ drugi

01.06.2015
Indeks Hirscha był podstawą naukowego rankingu opublikowanego przez "Politykę". Naukowcy z UJ zajęli w nim drugie miejsce (za UW), pozostawiając za sobą 84 inne polskie uczelnie.
więcej o "Polityka": ranking naukowy uczelni - UJ drugi
„Mierzyli nas. Pytali o choroby. Badali wszystko"

26.05.2015
PAP Nauka w Polsce relacjonuje badania zbiorów Institut für Deutsche Ostarbeit. Ujawniają one nieznane informacje dotyczące nazistowskiej polityki narodowościowej na Podhalu.
więcej o „Mierzyli nas. Pytali o choroby. Badali wszystko"
Finał konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" [video]

26.05.2015
Blisko sto, złożonych z wymyślnych elementów, konstrukcji rywalizować będzie w konkursie "Eksperyment łańcuchowy". Finał 30. maja na fizyce UJ.
więcej o Finał konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" [video]
1pytanie: Czym są JOW-y?

21.05.2015
Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (JOW-y) to pojęcie, wokół którego toczą się rozmowy milionów Polaków. Czy jednak dobrze wiemy, o czym mówimy, popierając taką czy inną propozycję polityków? Kwestie te stara się naświetlić dr hab. Wojciech Słomczyński z Instytutu Matematyki oraz Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.
więcej o 1pytanie: Czym są JOW-y?
Oświeć się! Festiwal Nauki w Krakowie

19.05.2015
20 maja rozpocznie się XV Festiwal Nauki w Krakowie. Uniwersytet Jagielloński i inne uczelnie przygotowały dla uczestników festiwalu imponujący program pokazów i spotkań z naukowcami.
więcej o Oświeć się! Festiwal Nauki w Krakowie
Dlaczego nie grozi nam Seksmisja?

18.05.2015
Naukowcy, wśród których jest badacz z Instytutu Zoologii UJ, ujawniają w najnowszym „Nature" korzystne efekty doboru płciowego. To klucz do odpowiedzi na pytanie po co istnieją samce.
więcej o Dlaczego nie grozi nam Seksmisja?
1pytanie: Jak zdjąć miarę z planet i gwiazd?

15.05.2015
Czego możemy dowiedzieć się badając promieniowanie (w tym światło) docierające do nas z kosmosu? Odpowiada prof. Marek Urbanik z Obserwatorium Astronomicznego UJ, specjalizujący się w zagadnieniach magnetyzmu galaktyk.
więcej o 1pytanie: Jak zdjąć miarę z planet i gwiazd?
Wzrok i mózg

14.05.2015
Czy wyostrzenie wzroku wpływa na plastyczność ludzkiego mózgu? – pytają badacze z działającego na UJ - Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB).
więcej o Wzrok i mózg