Co działo się 5000 lat temu w Delcie Nilu?

25.04.2017
W marcu 2017 roku naukowcy z Instytutu Archeologii UJ rozpoczęli kolejny sezon badawczy w Egipcie, na stanowisku Tell el-Murra, zlokalizowanym we wschodniej części Delty Nilu.
więcej o Co działo się 5000 lat temu w Delcie Nilu?
Fizycy z UJ na tropie nieodkrytych cząsteczek

06.04.2017
Grupa badaczy z UJ uczestniczy w badaniach, których celem jest udzielenie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania współczesnej nauki. Mogą one prowadzić do odkrycia całkiem nowej cząstki, co byłoby osiągnięciem rangi rejestracji bozonu Higgsa.
więcej o Fizycy z UJ na tropie nieodkrytych cząsteczek
Jak działa telefon komórkowy?

30.03.2017
Codziennie korzysta z nich niemal każdy. Większość nie wie jednak, jak działają i jakie zjawiska fizyczne stanowią podstawę ich konstrukcji. O zasadach działania telefonu komórkowego opowiada dr Tomasz Kawalec z Instytutu Fizyki UJ.
więcej o Jak działa telefon komórkowy?
Sprawdź swoją wiedzę. Dasz radę!

23.03.2017
Prawie 370 osób wzięło udział w naszym quizie (popularno)naukowym. Wasza wiedza jest naprawdę bardzo dobra. Chcecie poznać poprawne odpowiedzi i statystyki? Zapraszamy. Zobaczcie też, kto stał się posiadaczem koszulki z kolekcji "modNAuka".
więcej o Sprawdź swoją wiedzę. Dasz radę!
Czy fundamentalistyczna wiara wpływa na radzenie sobie ze stresem?

15.03.2017
Niezachwiana, bezdyskusyjna wiara i silne religijne przekonania mogą mieć znaczenie w sytuacji wyboru właściwego rozwiązania i podejmowania decyzji. Czy tak dzieje się również w trudnych chwilach, niekoniecznie związanych z religijnością? Zagadnienia te analizowali naukowcy z Instytutu Psychologii UJ.
więcej o Czy fundamentalistyczna wiara wpływa na radzenie sobie ze stresem?
Marihuana, podglądanie umysłu i nie tylko. Tydzień Mózgu 2017! [video]

09.03.2017
Od "zioła, które leczy", po seksoholizm, alkohol i myszy. Krakowski Tydzień Mózgu 2017 wypadł imponująco
więcej o Marihuana, podglądanie umysłu i nie tylko. Tydzień Mózgu 2017! [video]
Ryby też gorączkują

03.03.2017
Gorączka jest procesem niezwykle istotnym w walce z chorobą. Pojawia się ona nie tylko wśród tych kręgowców, które mają stałą temperaturę ciała (np. ssaków), ale także wśród tych, u których zależy ona od temperatury otoczenia. W tym ostatnim przypadku nazywana jest gorączką behawioralną.
więcej o Ryby też gorączkują
Sztuka w smartfonie. Sztuka dla każdego [video]

20.02.2017
Każdy może bez przeszkód zwiedzać i podziwiać dzieła sztuki. Każdy, biorąc także pod uwagę ludzi niewidzących i niesłyszących. Pomocą służy aplikacja OPENArt.
więcej o Sztuka w smartfonie. Sztuka dla każdego [video]