Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Lista artykułów
Fala protestów w Iranie
29.09.2022
W Iranie od niemal dwóch tygodni mają miejsce protesty społeczne. O ich źródłach i przebiegu pisze dr Karolina Rakowiecka-Asgari z Zakładu Iranistyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Fala protestów w Iranie
Parę słów o odbytach nużeńców
23.09.2022
Dr Andrzej Galbarczyk, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM: „Jakiś czas temu przyznałem, że ucząc zasad dziedziczenia i podstaw genetyki od lat wprowadzałem studentów w błąd. Jak tak dalej pójdzie, to zrobię z tego całą serię, w której będę się kajał. Niemniej, znowu muszę przyznać się do błędu i sprostować jedną rzecz: nużeńce mają odbyty”.
więcej o Parę słów o odbytach nużeńców
Działalność Elżbiety II [komentarz]
09.09.2022
Wczoraj w zamku Balmoral, swej szkockiej rezydencji, zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Monarchini dożyła 96 lat w stosunkowo dobrym zdrowiu, ciesząc się powszechnym szacunkiem nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale i poza jego granicami. Panowała najdłużej ze wszystkich dotychczasowych władców brytyjskich. Działalność Elżbiety II podsumowuje dr Izabela Curyłło-Klag z Instytutu Filologii Angielskiej UJ.
więcej o Działalność Elżbiety II [komentarz]
Pierwsze standardy kryptografii postkwantowej
08.09.2022
5 lipca bieżącego roku, amerykański Narodowy Instytut Norm i Techniki (National Institute of Standards and Technology - NIST) ogłosił pierwsze wyniki zainicjowanej w 2016 roku procedury wyłonienia postkwantowych standardów kryptograficznych. Wybrano jeden algorytm wymiany klucza oraz trzy algorytmy podpisu elektronicznego. W oparciu o te algorytmy, zostaną opracowane nowe standardy kryptograficzne, zapewniające odporność na możliwe przyszłe ataki przeprowadzane z udziałem komputerów kwantowych.
więcej o Pierwsze standardy kryptografii postkwantowej
Jak światło w nocy wpływa na dzikie zwierzęta?
31.08.2022
Zegary biologiczne mają ogromny wpływ na biochemię, biologię komórek, fizjologię oraz zachowanie wszystkich organizmów żywych. Szczególnie wyraźnie możemy obserwować ich działanie u ptaków. Te regularność zachowań, zsynchronizowana z sygnałami środowiskowymi ma jednak dziś wielki problem – szybko wzrastająca presja ze strony człowieka, a zwłaszcza zanieczyszczenie światłem, w ogromnym stopniu zakłóca te sygnały. O konsekwencjach takiego stanu rzeczy oraz o badaniach eksperymentalnych, które je analizują pisze dr Joanna Sudyka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Jak światło w nocy wpływa na dzikie zwierzęta?
Misja Artemis: po co nam powrót na Księżyc?
30.08.2022
Zaplanowany na 29 sierpnia start rakiety SLS ze statkiem Orion miał być początkiem i zarazem pierwszym etapem nowego programu księżycowego NASA o nazwie Artemis. Jego celem jest powrót ludzi na Księżyc po blisko półwieczu. Przypomnijmy: astronauci po raz ostatni spacerowali po jego powierzchni w ramach programu Apollo w 1972 roku. Niestety, ze względu na niespodziewany wyciek wodoru na linii tankowania odliczanie wstrzymano, a start przełożono.
więcej o Misja Artemis: po co nam powrót na Księżyc?
Przyroda jako ściek – refleksje nad katastrofą ekologiczną Odry
25.08.2022
W jaki sposób zmiany klimatyczne wpłynęły i wpływają na katastrofę ekologiczną Odry? Z czym wiąże się obecność martwego materiału biologicznego na jej dnie? Jak wyglądają przyszłe rokowania dla tej rzeki? Na te, a także na inne pytania odpowiada prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Przyroda jako ściek – refleksje nad katastrofą ekologiczną Odry
Co kryje się w wodzie?
24.08.2022
W obliczu trwającej na Odrze katastrofy ekologicznej w przestrzeni publicznej pojawia się wiele pytań, niedopowiedzeń oraz wątpliwości odnoszących się do metod analitycznych, jakimi poddawano próbki skażonej wody. Nie mniej kontrowersji wiąże się także z zaobserwowaniem w niej gatunków wywołujących toksyczne zakwity. Kwestię metod analizy próbek oraz skutków i konsekwencji pojawienia się niebezpiecznych mikroorganizmów komentuje dr Paweł Jedynak z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Co kryje się w wodzie?