Naukowcy odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z pulsara

10.10.2023
Naukowcy korzystający z obserwatorium H.E.S.S. w Namibii odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z martwej gwiazdy zwanej pulsarem. Energia fotonów tego promieniowania sięga 20 teraelektronowoltów, czyli mniej więcej dziesięć bilionów razy więcej niż energia fotonów światła widzialnego. Jak donosi międzynarodowy zespół w czasopiśmie Nature Astronomy - obserwacja ta jest trudna do pogodzenia z teorią powstawania promieniowania gamma wysokich energii w pulsarach.
więcej o Naukowcy odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z pulsara
Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla

08.10.2023
W czwartkowe popołudnie poznaliśmy laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę norweskiemu pisarzowi Jonowi Fosse. Decyzję Akademii komentuje dla nas mgr Andrzej Dziedzic z Katedry Nordystyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla
Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

06.10.2023
W piątek 6 października Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla. Tegoroczną laureatką została irańska aktywistka na rzecz obrony praw człowieka, Narges Mohammadi. Wybór Komitetu komentuje dla nas dr Mateusz M.P. Kłagisz z Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi
Nobel z chemii dla kwantowych kropek

04.10.2023
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Moungi'emu Bawendiemu, Louisowi Brusowi oraz Alexeiowi Ekimovowi za odkrycie i syntezę kropek kwantowych. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Szczepana Zapotocznego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii Wydziału Chemii UJ.
więcej o Nobel z chemii dla kwantowych kropek
Nobel z fizyki trafia do świata fotonów

03.10.2023
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki przyznano Pierre'owi Agostinowi, Ferencowi Krauszowi i Anne L'Huillier za opracowanie metod eksperymentalnych, które generują attosekundowe impulsy światła przeznaczone do badania dynamiki elektronów w materii. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Jakuba Zakrzewskiego z Zakładu Optyki Atomowej oraz prof. Jakuba Prauznera-Bechcickiego z Zakładu Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Nobel z fizyki trafia do świata fotonów
Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

02.10.2023
W poniedziałek 2 października przyznana została Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Instytut Karolinska tym razem doceniła i uhonorowała węgierską biochemiczkę Katalin Karikó oraz amerykańskiego biologa molekularnego Drew Weissmana. Wybór komentują: dr Mieszko Wilk z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, dr hab. Sebastian Glatt oraz dr hab. Przemysław Grudnik z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i prof. dr hab. Marek Sanak z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
więcej o Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA
Tydzień Noblowski 2023 - komentarze

29.09.2023
Trwa Tydzień Noblowski 2023. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2023 - komentarze
Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

21.09.2023
Kolejna Małopolska Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami. Kilka tysięcy uczestników wzięło udział w kolejnej edycji wydarzenia. Zaczęliśmy o godz. 9:00 w Collegium Maius, a zakończyliśmy o 23:00 na Wydziale Chemii UJ. Kilkanaście godzin eksperymentów, wykładów, warsztatów i pokazów - wszystko po to, aby pokazać, że nauka naprawdę może być fascynująca.
więcej o Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!