Cztery żywioły geologii

Tales stawiał na wodę, Heraklit na ogień, a Anaksymenes w powietrzu widział sedno świata. Autorki zaś Czterech żywiołów geologii, dodając do tego zestawu ziemię, w ich połączeniu dostrzegają naturalną siłę kształtującą świat.

Inspiracją do napisania tej książki była nasza pasją do nauk przyrodniczych, a przede wszystkim do geologii. Od najmłodszych lat biegałyśmy po kamieniołomach z młotkiem w ręce w poszukiwaniu skamieniałości i minerałów, choć wtedy jeszcze się nie znałyśmy – piszą we wstępie Agata Jurkowska i Beata Stożek. Obie badaczki były lub są związane z Instytutem Nauk Geologicznych UJ. Beata Stożek pracuje tam nadal, zaś Agata Jurkowska jest obecnie pracownikiem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Cztery żywioły geologii rozpoczynają narodziny ziemi i wszechobecny ogień, ciepło, wysoka temperatura. Pojawiają się odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania, np.: czemu na Ziemi było wtedy tak gorąco? A dalej jest jeszcze ciekawiej:  żelazna katastrofa, superwulkany, wielkie zderzenie i płynne jądro – to tylko niektóre zagadnienia wyjaśnione na pierwszych stronach książki.

Publikacja Beaty Stożek i Agaty Jurkowskiej to nie tylko przystępne wyjaśnienie zjawisk związanych z geologią, ale i motywacja do zobaczenia geologii we własnym otoczeniu. Choćby wulkany, których ślady można znaleźć nawet w bliskich okolicach Krakowa. Warto wybrać się na przykład na krótką wycieczkę do Regulic (okolice Alwerni i Krzeszowic), by zobaczyć czerwone skały, które kiedyś, jak piszą autorki – tworzyły wulkaniczny stożek.

Aby nie zabierać czytelnikom przyjemności z czytania kolejnych stron Czterech żywiołów, przywołam tylko niektóre pytania i problemy poruszane w tekście:

• Skąd wzięła się woda na Ziemi?
  • Czy z wody mogą powstać skały?
  • Efekt cieplarniany
  • Pustynia Błędowska
  • Jak tworzy się gleba?
  • Woda w glebie…. i wiele, wiele innych – zwięźle i klarownie opisanych zjawisk.

Cztery żywioły geologii - pobierz PDF

Na zdjęciu: Powulkaniczny krajobraz w Regulicach koło Krakowa. Fot. Piotr Żabicki