1pytanie: Czym jest nauka i jak się ją uprawia?

Tym razem nie jedno, a wiele pytań o... fundamenty NAUKI. Filmowy wywiad z profesorami: Adamem Łomnickim, Januarym Weinerem i Janem Kozłowskim

Dzięki uprzejmości Michała Filipiaka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ prezentujemy video-wywiad z trzema wybitnymi przyrodnikami. Profesorowie Łomnicki, Weiner i Kozłowski mówią w nim o swoim rozumieniu NAUKI, w tym między innymi o pseudonauce, postępie naukowym, studentach, definiowaniu i celach nauki oraz o tym, dlaczego posługując się komputerem używamy zaklęć.

-----------------------------------

1pytanie to rubryka na stronie NAUKA.uj.edu.pl, w której publikujemy odpowiedzi naukowców z UJ na ciekawe, nieraz fundamentalne pytania dotyczące świata, człowieka, natury, historii...

-----------------------------------

Oto, zdaniem redakcji www.NAUKA.uj.edu.pl najciekawsze cytaty z wypowiedzi:

Nauka to system zdobywania, porządkowania i przekazywania informacji, o tym, jak funkcjonuje obiektywna rzeczywistość przyrodnicza.

Funkcjonowanie nauki opiera się na wierze. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić każdej informacji. Wierzymy bez dowodów, bo inaczej nie można.

prof. January Weiner - kierownik Zespołu Ekologii Ekosystemów w Instytucie Nauk o Środowisku UJ, aktywny popularyzator nauki. Autor m.in. książki Życie i ewolucja biosfery.

Żyjemy w najlepszych czasach. Na świecie nie było nigdy tak dobrze, jak jest w tej chwili. Ta zmiana dokonała się dzięki nauce.

prof. Adam Łomnicki -  emerytowany profesor, specjalista ekologii populacyjnej. Autor, wydanej przez Princeton University Press, książki Population Ecology of Individuals

Przewagą uczelni jest to, że profesorowie mają wokół siebie młodych ludzi, którzy zadają pytania.

prof. Jan Kozłowski - kierownik Zespołu Ewolucji Strategii Życiowych w Instytucie Nauk o Środowisku UJ. Autor wielu publikacji z zakresu modelowania strategii ewolucyjnych.