Gala finałowa konkursu "Mądra Książka Roku 2018"

Czwarta edycja konkursu „Mądra Książka Roku” znalazła swój finał w trakcie gali, która odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czwartek, 25 kwietnia. Tym razem główną nagrodę otrzymała książka „Mikrobiom” autorstwa Eda Yonga. Z kolei w kategorii dla dzieci, nagrodę otrzymała ksiązka „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”, której autorami są Katarzyna Gładysz, Paweł Łaczek, Nikola Kucharska i Joanna Wajs.

"Mądra Książka Roku" to konkurs, który udowadnia, że książki o nauce mogą być wciągające i pasjonujące! Organizując coroczny plebiscyt na najlepszą książkę popularnonaukową, Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa zapraszają czytelników do wyruszenia w niezwykłą podróż, w której nauka staje się przygodą oraz motywacją do rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy o otaczającym świecie. Celem konkursu jest także zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o wysoki poziom literatury popularnonaukowej.

W tym roku przyznano pięć statuetek Euklidesa.

1. W głosowaniu Gazety Wyborczej bezkonkurencyjna okazała się książka „Duże sprawy w małych głowach” Agnieszki Kossowskiej.
  2. Nagroda redaktorów portalu Mądre Książki powędrowała do Kulii Shaw za jej „Oszustwa pamięci”.
  3. Społeczność akademicka UJ doceniła z kolei książkę „Homo deus. Krótka historia jutra”, której autorem jest Yuval Noah Harari.
  4. W kategorii najlepsza książka popularnonaukowa dla dzieci pierwsze miejsce zdobyła książka „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”.
  5. Najważniejsza statuetka powędrowała w tym roku na ręce Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Mikrobiom” autorstwa Eda Yonga.

W tym roku gala finałowa była również miejscem, gdzie mogliśmy podziwiać kunszt reżyserski krakowskich licealistów. W konkursie na najlepszą reklamę video wzięły udział trzy krakowskie szkoły ponadpodstawowe. 9 zespołów, razem ze swoimi opiekunami, przedstawiło swoje reklamy video nominowanych książek. Ostatecznie przyznane zostały: jedno wyróżnienie oraz dwie nagrody główne.

Zobacz video galerię

Mądra Książka Roku 2018 | gala finałowa