Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia

Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia

Uniwersytet Jagielloński zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Cafe Nauka Extra. Tym razem rozpracowywać będziemy temat „Imperium Lechitów” – mitycznego mocarstwa, które jakoby miało istnieć na ziemiach polskich, jeszcze przed czasami dynastii piastowskiej.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Po spotkaniu oraz zapis video

Kierując się  hasłem „aby głos nauki był bardziej słyszalny” Dział Promocji UJ i redakcja www.NAUKA.uj.edu.pl wraz z gronem ekspertów zapraszają na spotkanie 

„Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia” 

Dawno, dawno temu na obecnych ziemiach polskich osiedlili się Ariowie-Słowiani. Kiedyś władali potężnym, azjatyckim imperium Gobi. Ich religią był arianizm, a  chwalebnym czynem, dokonanym już na ziemiach nadwiślańskich, stało się odparcie wojsk Aleksandra Macedońskiego (sic!). Taka jest wizja pradziejów jednego z autorów piszących „nową historię” ziem polskich (Bieszk, Słowiańscy królowie Lechii).  Ale to nie jedyny tego rodzaju głos. Spory zestaw książek, teksty w mediach społecznościowych, filmy na YouTube – wokół nas pojawia się coraz więcej informacji, które starają się potwierdzić, że w Europie, w czasach przedpiastowskich, istniało potężne imperium stworzone przez naszych słowiańskich przodków.

Doniesieniom tym towarzyszą opinie o rzekomej nieuczciwości lub ignorancji naukowców, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości lub wręcz celowo zatajają informacje o starożytnej Polsce. Czy są ku takim wyjaśnieniom jakiekolwiek podstawy? Podstawy opierające się na faktach, rzetelnych analizach, wiarygodnych źródłach? Skąd w ogóle biorą się takie próby weryfikowania historii, poszukiwania w niej narodowej chwały i zarazem oskarżania badaczy przeczących tym „znaleziskom” o spisek i niejasne, negatywne intencje?! Na te i wiele innych pytań będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas czerwcowej Cafe Nauka Extra.

Cafe Nauka Extra, to spotkania, które dotyczą tematów społecznie kontrowersyjnych, zagadnień, o których często wypowiadają się osoby bez odpowiedniej wiedzy, lansując pseudonaukowe teorie i wyjaśnienia. W takim zamieszaniu, głos nauki musi być bardziej słyszalny i podkreślany. Taka jest powinność naukowców i uniwersytetów.

Ciekawe? Zobacz także: Cafe Nauka Extra. Szczepionki z naukowego punktu widzenia

Program

Program spotkania podzielony zostanie na dwie części: wykłady zaproszonych ekspertów oraz pytania i odpowiedzi

1. Łukasz Fabia – „Imperium Lechitów w odmętach internetu”

2. dr hab. Marcin Przybyła – „Tożsamość nasza i ich - archeologia o dziejach narodów”

3. dr hab. Henryk Słoczyński – „Historia wbrew źródłom”

4. Pytania i odpowiedzi

 

PATRONAT

 
Mitologia współczesna

sigillum authenticum

 


Ciekawe? Zobacz także: Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku

Zasady uczestnictwa

Gorąco zapraszając każdego, kogo ciekawi ta tematyka, równocześnie pragniemy podkreślić, że organizacja i przebieg spotkania podlegać będą kilku ograniczeniom, które z całą mocą będziemy wprowadzać w życie. 

  • Pytania będzie można zadawać tylko przez ich wypisanie na karteczkach i przekazanie organizatorom podczas przerwy. NIE ma możliwości zadawania pytań z sali przez mikrofon, wygłaszania polemiki itp. Przypominamy, że spotkanie ma na celu przedstawienie naukowych faktów w kwestii historii i prehistorii ziem polskich, a nie manifestacją swoich poglądów na tę sprawę.
  • Prosimy o zrozumienie dla takich ograniczeń. Chcemy poruszyć, jak najwięcej zagadnień z tej bardzo różnorodnej dziedziny, wykorzystać czas maksymalnie, zapobiec jałowym dyskusjom, przydługim komentarzom. Wiemy, że to emocjonalny temat, co powoduje, że nasze spotkanie z nauką może przerodzić się w ideologiczny happening. Tego za wszelką cenę chcemy uniknąć.
  • Podobne ograniczenia, w kwestii dyskusji, poruszanych zagadnień będziemy także stosować w mediach internetowych. Głosy wykraczające poza tematykę będą usuwane.
  • Będziemy starali się zadać ekspertom jak najwięcej pytań od Państwa, jednakże nie możemy gwarantować, że każdy znajdzie odpowiedź na swoje wątpliwości, że każde wypisane pytanie (na kartkach lub pod transmisją w internecie) zostanie zadane. Pytania będą losowane. Te, na które odpowiedź już padła lub które nie będą bezpośrednio dotyczyły tematyki spotkania zostaną pominięte.   

Organizator: Dział Promocji UJ

Ciekawe? Zobacz również: Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu?

Polecamy również
Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania
Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania
Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę
Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę
Politolog z UJ: milczenie Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rosyjskiej agresji źle wróży dla przyszłości organizacji
Politolog z UJ: milczenie Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rosyjskiej agresji źle wróży dla przyszłości organizacji
Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry
Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry