Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mądra Książka 2016 roku

Mądra Książka 2016 roku

Dziesięć książek dla dorosłych i pięć dla dzieci weszło do ścisłego finału konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową minionego roku. Uniwersytet Jagielloński po raz drugi jest współorganizatorem tego wydarzenia. Jego finał zaplanowano na 20 kwietnia 2017.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Mądra Książka Roku to konkurs, który udowadnia, że książki o nauce mogą być wciągające i pasjonujące! Organizując coroczny plebiscyt na najlepszą książkę popularnonaukową, Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa zapraszają czytelników do wyruszenia w niezwykłą podróż, w której nauka staje się przygodą oraz motywacją do rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy o otaczającym świecie. Celem konkursu jest także zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o wysoki poziom literatury popularnonaukowej.  

Statuetki Euklidesa zostaną przyznane w pięciu kategoriach:

 • Nagroda główna dla książki „Mądra Książka 2016”;
 • Nagroda główna dla książki dla dzieci „Mądra Książka dla dzieci – 2016”;
 • oraz trzy wyróżnienia dodatkowe: nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki, nagroda społeczności akademickiej UJ (głosowanie rozpocznie się 1 marca) i nagroda internautów (głosowanie rozpocznie się 1 marca).  

Zapraszamy do śledzenia informacji o nominowanych książkach, ich autorach oraz do głosowania:
Mądra Książka Roku - oficjalna strona
Mądra Książka roku 2016 - aktualności na Facebooku

Mądra Książka 2015 - pierwsza edycja konkursu

NOMINOWANE KSIĄŻKI

Dziesięć osób - naukowcy z UJ i redaktorzy strony Mądre Książki - nominowało do nagród następujące, wydane w 2016 roku, książki:

W kategorii "Mądra Książka 2016 roku"

 • Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów
  Autorzy: Temple Grandin, Richard Panek
  Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
  Wydawnictwo: Copernicus Center Press
  Fascynująca podróż do wnętrza autystycznego umysłu wiedzie przez rozmaite struktury mózgowe, geny oraz codzienne doświadczenia osób autystycznych i ich opiekunów. Temple Grandin, sama będąca osobą autystyczną, pokazuje...
   
 • Londyn w czasach Sherlocka Holmesa
  Autorka: Krystyna Kaplan
  Wydawnictwo: PWN
  Na przełomie XIX i XX wieku Londyn był stolicą największego i najbogatszego imperium w dziejach świata. Stał się areną postępu materialnego, intelektualnego i moralnego. Miasto miało jednak także swoją ciemną stronę. W ponurej dzielnicy Whitechapel grasuje Kuba Rozpruwacz...
   
 • Anatomia miłości i zdrady. Co nauka mówi o namiętnościach człowieka?
  Autor: Robin Dunbar
  Tłumaczenie: Zuzanna Lamża
  Wydawnictwo: Copernicus Center Press
  Czy nasze mózgi są monogamiczne czy poligamiczne? Czy to prawda, że najtrudniejszy w związku jest trzeci rok? Zakochanie to jedna z najdziwniejszych rzeczy, jakie mogą nam się przydarzyć.
   
 • Triumf nasion. Jak ziarna, pestki i orzechy podbiły królestwo
  roślin i zmieniły naszą cywilizację

  Autor: Thor Hanson
  Tłumaczenie: Adam Wawrzyński
  Wydawnictwo: 4A Oficyna
  Żyjemy w świecie, w którym nasiona są wszechobecne. Pewnie właśnie dlatego zupełnie nie zwracamy na nie uwagi, rzadko (jeśli w ogóle) zastanawiając się nad ich znaczeniem – dla środowiska, ewolucji, a także dla nas samych. A przecież zaczynamy dzień od kawy, chodzimy w bawełnianych ubraniach...
 • Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?
  Autor: Frans de Waal
  Tłumaczenie: Łukasz Lamża
  Wydawnictwo: Copernicus Center Press
  Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań ludzkich, np. szympansy całują się na przywitanie z tego samego powodu, dla którego robią to ludzie. Możemy rozsądnie oczekiwać, że zwierzęta chcą, dążą ku czemuś, bawią się, niepokoją, współczują i czują smutek.
   
 • SPQR. Historia starożytnego Rzymu
  Autor: Mary Beard
  Tłumaczenie: Norbert Radomski
  Wydawnictwo: Rebis
  SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus PopulusQue Romanus (senat i lud rzymski). Mary Beard zgłębia nie tylko, w jaki sposób italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni.
   
 • Naukowcy spod czerwonej gwiazdy
  Autorzy: Andrzej i Marta Goworscy
  Wydawnictwo: PWN
  Książka opowiada o ikonach socjalistycznej nauki, o jej fenomenie, o wciąż niedocenianej roli radzieckich badaczy pomimo spektakularnych i bezprecedensowych osiągnięć potwierdzanych Nagrodami Nobla. O ludzkich wyborach, dążeniu do sukcesu...
   
 • Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata
  Autor: Leonard Mlodinow
  Tłumaczenie: Sebastian Szymański
  Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
  Czy jesteśmy, jak sugerował kilka dziesięcioleci temu Stephen Hawking, na progu znalezienia odpowiedzi na wszystkie fundamentalne pytania dotyczące przyrody? A może – podobnie jak stało się to na przełomie XIX i XX wieku – teorie, które uważamy dziś za prawdziwe, zostaną niebawem zastąpione przez coś zupełnie innego?
   
 • Simpsonowie i ich matematyczne sekrety
  Autor: Simon Singh
  Tłumaczenie: Anna Binder
  Wydawnictwo: Albatros
  Simpsonowie odnieśli bodaj największy sukces w historii telewizji. Ich niesłabnąca popularność na całym świecie siłą rzeczy prowokuje uczonych (którzy mają skłonność do przesadnego analizowanie wszystkiego) do odkrywania podtekstów serialu i stawiania skomplikowanych pytań.
   
 • W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu
  Autor: Mark Miodownik
  Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
  Wydawnictwo: Karakter
  W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu – to książka, która wyjaśni, czy: istnieją betonowe tkaniny? Co jest źródłem charakterystycznego szelestu banknotów? Dlaczego czekolada rozpływa się w ustach i czy jej produkcja ma coś wspólnego z procesem fermentacji?

 

W kategorii "Mądra Książka dla dzieci - 2016"

 • Fach, że ach!
  Autor: Silvie Sanža, Ilustracje: Milan Starý
  Przekład: Bogumiła Nawrot
  Wydawnictwo Bajka
  Wielka ilustrowana księga zawodów, fachów i profesji! Czym zajmuje się kontroler ruchu lotniczego? Czy barista to dentysta, a instrumentariuszka gra w orkiestrze?
   
 • W góry!
  tekst i ilustracje: Piotr Karski
  Wydawnictwo Dwie Siostry
  Dowiecie się skąd się góry biorą, jak rosną i jak się zmieniają. Odwiedzicie górskie szczyty, lodowce i jaskinie. Wytropicie wilki, niedźwiedzie i śnieżne pantery – a może nawet yeti! Poznacie tajemnice górskich lasów i roślin rosnących w górach.
   
 • Atomowa przygoda profesora Astrokota
  Autor: Dominic Walliman
  Tłumaczenie: Jerzy Kowalski-Glikman
  Wydawnictwo: Entliczek
  Włączcie myślenie i trzymajcie się mocno – profesor Astrokot zabiera was w podróż po fascynującym świecie fizyki! Dowiecie się, jak działa łódź podwodna, skąd się bierze prąd elektryczny i dlaczego widzicie kolory.
   
 • Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata
  Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
  Wydawnictwo Dwie Siostry
  Ta książka zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata. Zobaczycie fiordy w Norwegii, karawany na egipskiej pustyni i gauczów na argentyńskiej pampie. W Portugalii posłuchacie fado, w Indiach poćwiczycie jogę, a w Chinach skosztujecie stuletnich jaj.
   
 • Botanicum. Muzeum roślin
  Tekst: Kathy Willis, ilustracje: Katie Scott
  Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
  Wydawnictwo Dwie Siotry
  Rośliny są wszędzie. W najwyższych górach i najgłębszych dolinach, na biegunach i na równiku, na lądzie i w wodzie. Najmniejsze z nich są sto razy mniejsze od ziarenka soli, największe – wyższe niż 20-piętrowy budynek.

Organizatorzy konkursu

Partnerzy konkursu

 

Patroni medialni: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Fundacja Traditio Europae, Noc Książki, Portal Internetowy Lustro Biblioteki, Fundacja dla AGH.

do góry

Polecamy również
Małopolska Noc Naukowców na UJ
Małopolska Noc Naukowców na UJ
Emocje na Copernicus Festival
Emocje na Copernicus Festival
Mądra Książka. "Krótka historia rozumu" triumfuje!
Mądra Książka. "Krótka historia rozumu" triumfuje!
Mądra Książka 2016 roku. Głosujcie!
Mądra Książka 2016 roku. Głosujcie!