Mądra Książka

Już od pięciu lat Uniwersytet Jagielloński współorganizuje konkurs Mądra Książka Roku. Chcemy docenić autorów najlepszych książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Mądra Książka Roku to konkurs, który udowadnia, że książki o nauce mogą być wciągające i pasjonujące! Organizując coroczny plebiscyt na najlepszą książkę popularnonaukową, Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa zapraszają czytelników do wyruszenia w niezwykłą podróż, w której nauka staje się przygodą oraz motywacją do rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy o otaczającym świecie.

Mądra Książka Roku 2019

Kolejna, bo już poąta edycja konkursu „Mądra Książka Roku” znalazła swój finał w trakcie gali finałowej, która z racji pandemii COVID-19 odbyła się online 22 maja 2020 roku o godz. 17.00.

🏆 Nagroda główna dla książki „Mądra Książka Roku 2019” - Benjamin K. Bergen, „What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych”, tłumaczenie: Zuzanna Lamża, Wydawnictwo Copernicus Center Press www.ccpress.pl.

🏆 Nagroda główna dla książki dla dzieci „Mądra Książka Roku dla dzieci 2019” - Gerda Raidt, „Śmieci”, tłumaczenie: Katarzyna Łakomik, Wydawnictwo Babaryba.

🏆 Nagroda społeczności akademickiej UJ - Artur Wójcik, „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków”, Wydawnictwo Napoleon V.

🏆 Nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki - Seth Mnookin, „Wirus paniki”, tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka, Wydawnictwo Czarne.

🏆 Nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej - Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz, „Wielcy naukowcy”, Wydawnictwo Dwukropek.

Mądra Książka Roku 2018

Czwarta edycja konkursu „Mądra Książka Roku” znalazła swój finał w trakcie gali, która odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku

Najlepsza książka popularnonaukowa dla dorosłych - Ed Yong, "Mikrobiom", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Najlepsza książka popularnonaukowa dla dzieci - Katarzyna Gładysz, Nikola Kucharska, Paweł Łaczek, Joanna Wajs, „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

•

Nagroda czytelników krakowskiej Gazety Wyborczej - Agnieszka Kossakowska, „Duże sprawy w małych głowach”, Wydawnictwo Linia,

Nagroda redaktorów portalu Mądre Książki - Julia Shaw, „Oszustwa pamięci”, Wydawnictwo Amber,

Nagroda społeczności akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego - Yuval Noah Harari, „Homo deus. Krótka historia jutra”, Wydawnictwo Literackie.

W tym roku gala finałowa była również miejscem, gdzie mogliśmy podziwiać kunszt reżyserski krakowskich licealistów. W konkursie na najlepszą reklamę video wzięły udział trzy krakowskie szkoły ponadpodstawowe. 9 zespołów, razem ze swoimi opiekunami, przedstawiło swoje reklamy video nominowanych książek. Ostatecznie przyznane zostały: jedno wyróżnienie oraz dwie nagrody główne.

Reportaż z edycji 2019 dostępny jest tu

Mądra Książka Roku 2017

Uroczysta gala finałowa miała miejsce 19 kwietnia 2018 roku w auli głównej Collegium Novum UJ. Gościliśmy na niej także, specjalnie przybyłych z Wielkiej Brytanii oraz Kanady autorów zwycięskich książek. Na gali wręczono też statuetki Euklidesa zwycięzcom w pozostałych kategoriach konkursowych.

Najlepsza książka popularonaukowa dla dorosłych - Michael J. Benton, "Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi", Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Najlepsza książka popularonaukowa dla dzieci - Catherine Ripley, "Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata", Wydawnictwo Prószyński i S-ka

•

Nagroda  czytelników krakowskiej Gazety Wyborczej - Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, "Sen Alicji, czyli jak działa mózg", Wydawnictwo Mando,

Nagroda redaktorów portralu Mądre Książki - Marcin Rotkiewicz, "W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki", Wydawnictwo Czarne,

Nagroda społeczności akademickiej Uniwerystetu Jagiellońskiego - Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, "Sen Alicji, czyli jak działa mózg", Wydawnictwo Mando.

Mądra Książka Roku 2016

20 kwietnia 2017 roku, w murach uniwersyteckiego Collegium Novum spotkali się wydawcy, autorzy oraz wielbiciele książek i nauki, by dowiedzieć się, które książki zdobyły największe uznanie i zasłużyły na statuetkę Euklidesa.

Najlepsza książka popularnonaukowa dla dorosłych - Leonard Mlodinow, "Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata", Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Najlepszą ksiązka popularnonaukową dla dzieci - Dominic Walliman, Ben Newman, "Atomowa przygoda profesora Astrokota", Wydawnictwo Entliczek

•

Nagroda czytelników krakowskiej Gazety Wyborczej - Marta i Andrzej Gaworscy, "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy", Wydawnictwo Naukowe PWN,

Nagroda redaktorów portalu Mądre Książki - Temple Grandin, Richard Pank, "Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów", Copernicus Center Press.

Nagroda społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Aleksandra i Daniel Mizielińscy, "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata", Wydawnictwo Dwie Siostry.

Mądra Książka Roku 2015

Uroczysta gala w naukowych przestrzeniach Synchrotronu Solaris zwieńczyła tegoroczny konkurs na Mądrą Książkę Roku 2015.

Najlepsza książka popularnonaukowa dla dorosłych - Svante Pääbo, "Neandertalczyk", Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Najlepsza książka popularnonaukowa dla dzieci - Katarzyna Radziwiłł, "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?", Wydawnictwo Muchomor

•

Nagroda redaktorów portalu Mądre Książki - Frans de Waal, "Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?", Copernicus Center Press,

Nagroda Działu Promocji i Informacji UJ - David McCandless, "Informacja jest piękna", Wydawnictwo Naukowe PWN.

Zobacz video galerię

Mądra Książka Roku 2019

Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ
Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018