Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

Współtworzona przez badaczkę z UJ aplikacja w finale konkursu Digital Imagination Challenge! To powszechnie dostępne oprogramowanie na smartfony pozwoli np. osobom starszym w pełni cieszyć się filmem kinowym czy programem w telewizji.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Przeznaczenie AudioMovie jest jednak szersze, dotyczy także osób z dysfunkcją wzroku lub z dysleksją. Wykorzystuje ona między innymi mechanizmy audiodeskrypcji, czyli słownego opisywania obrazu. AudioMovie pozwala usłyszeć to, czego nie można zobaczyć (osoby niewidzące) lub co jest trudne do zobaczenia (osoby starsze, które zamiast żmudnego czytania napisów będą słuchały głosu lektora). Dźwięk jest doskonale zsynchronizowany z obrazem.

Teraz kolej na następny krok: wprowadzenie aplikacji do kin. Pomóc w tym mają finanse, które AudioMovie chce pozyskać, zwyciężając w prestiżowym konkursie Digital Imagination Challenge.

AudioMovie 📲🎧 
Pomóżcie zebrać fundusze. Od 16 listopada głosujcie w konkursie Digital Imagination Challenge (bez logowania).

Dr Anna Jankowska, Wydziału Filologiczny UJ, stoi za sterami zespołu projektowego AudioMovie  – „Stworzyliśmy naprawdę innowacyjne w skali światowej rozwiązanie. Część osób w Polsce nie chodzi do kina, ponieważ nie nadążają czytać napisów - to dyslektycy i osoby starsze. Inne nie chodzą do kina ze względu na niepełnosprawność wzroku. Nawet jeżeli audiodeskrypcja jest zapewniona przez dystrybutora, kina często nie posiadają odpowiedniego sprzętu, by osoby niewidome i słabowidzące mogły odsłuchać audiodeskrypcji. Podobnie jest z oglądaniem telewizji. Właśnie to jest najbardziej ekscytujące w naszym rozwiązaniu – dajemy możliwość osobom o różnych potrzebach współuczestniczenia i współprzeżywania. Razem. Niezależnie od (nie)pełnosprawności, (nie)znajomości języka czy wieku. AudioMovie sprawia, że kino jest dostępne dla wszystkich”.

Ciekawe? Przeczytaj także: Sztuka w smartfonie. Sztuka dla każdego [video]

Piotr Żabicki, www.NAUKA.uj.edu.pl: Przychodzi starszy Pan Apolinary do kina, ma problem z czytaniem napisów i.....

Dr Anna Jankowska: Wyciąga telefon. Włącza aplikację i wkłada słuchawki do ucha. W słuchawkach usłyszy treść napisów. Z naszych badań wynika, że 64% osób w wieku 60+ odczuwa problemy w czytaniu napisów w kinie i że część z nich rezygnuje z tego powodu z wyjścia do kina. Natomiast aż 97% osób w wieku 60+, gdyby miało wybór, chciałoby w kinie słuchać wersji lektorskiej. My chcemy im dać taki wybór.

To, że dajesz ludziom taką szansę jest dla Ciebie najbardziej fascynujące w tej aplikacji i w pracach nad całym projektem?

Dr Anna Jankowska wyjaśnia jak działa AudioMovie. Małopolska Noc Naukowców 2017

Zawsze chciałam robić coś, co w jakiś sposób wpłynie na życie ludzi. Coś co je zmieni. Wybierając karierę naukową jako tłumacz nie sądziłam, że to będzie możliwe. Miałam szczęście dowiedzieć się o usługach dostępu (tzw. accessibility – umożliwienie korzystania z mediów i kultury osobom narażonym na wykluczenie – np. niepełnosprawnym, gorzej wykształconym, biedniejszym, starszym – przyp. red.). Oświeciło mnie, że jest w Polsce całą grupa osób wykluczonych z życia społecznego. Tak zaczęła się moja przygoda. Porzuciłam badania nad tłumaczeniem. Zajęłam się właśnie usługami dostępu. Dzięki temu – mam nadzieję, że nie uprawiam nauki wyłącznie dla nauki, ale także dla dobra człowieka.

Co jest w tym pięknego? Kiedy widzimy, jak nasza praca się przydaje. Kiedy osoby niewidome – siedząc w kinie śmieją się i płaczą. Wzruszają się i boją. Najlepiej pokazuje to krótki film (patrz pod tekstem).

Największym zaskoczeniem – dla mnie samej – było, to, gdzie to wszystko mnie zaprowadziło. Nie tylko do pracy w organizacji pozarządowej, ale także do zbudowania zespołu, w którym humanistka pracuje ramię w ramię z inżynierami i projektuje innowacyjne rozwiązanie technologiczne. To doświadczenie pokazuje mi, że humanistyka może być pragmatyczna, że humaniści są potrzebni, że mogą współtworzyć wynalazki, które zmieniają świat. Właśnie takim wynalazkiem jest AudioMovie – system odtwarzania alternatywnych ścieżek dźwiękowych. Dzięki niemu wystarczy mieć telefon, by iść do kina i odsłuchać audiodeskrypcji czy wersji lektorskiej.

Ciekawe? Przeczytaj także: Otwarte przestrzenie i zajęcia pod palmami. Czy taka może być nasza szkoła?

Jakie są Wasze plany?

Plan mamy taki, żeby AudioMovie działało w każdym kinie w Polsce. To plan ambitny, ale myślimy, że się uda! Wygrana w Digital Imagination Challenge na pewno nam w tym pomoże, bo mamy szanse nie tylko na środki finansowe, ale także na pomoc ekspercką związaną z marketingiem i PR. Przyda się, bo jesteśmy naukowcami i działaczami społecznymi, a nie przedsiębiorcami. Wiem, że musimy się jeszcze sporo nauczyć, żeby wejść z naszym projektem do biznesu!

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne.

Zobacz video galerię
Polecamy również
Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary
Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary
Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017
Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017
Firmy (z) duszą
Firmy (z) duszą