Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podróże z nauką w walizce

Podróże z nauką w walizce

Wszędzie można się natknąć na "coś" naukowego. Czasem wystarczą dwa kroki, by zobaczyć, jak w kuchni monotlenek diwodoru zmienia swój stan skupienia. Ale gdybyście mieli ochotę na dalsze i może nieco bardziej ekscytujące wyprawy, podpowiadamy piętnaście celów podróży, o których pisaliśmy na www.NAUKA.uj.edu.pl.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

(1) Bieszczady, Polska. Kraina wciąż jeszcze zapewniająca spokój, kontakt z naturą i najciemniejsze ciemności do oglądania nocnego nieba. A poza tym Bieszczady to miejsce bytowania jedynego, polskiego dusiciela - węża Eskulapa. Zamenis longissimus - to osobnik o lekko uśmiechniętym, nieco zdziwionym wyrazie pyska, wybitnie giętkim, oliwkowo-brązowym ciele, zbliżonym długością do wzrostu przeciętnego Polaka (ok. 170 cm). Szukajcie go w starych, zrujnowanych domostwach i zagrodach. Liczymy na zdjęcia :) 

(2) Naturalne lasy polskie (np. Białowieża). W przeciwieństwie do tych "uprawianych" gospodarczo nie ma w nich miejsca na drzewa sadzone w równych rzędach i proste ścieżki ciągnące się kilometrami bez zakrętu. To dzikość, brak symetrii, szansa, aby sie zgubić, odetchnąć, zapomnieć. Zalecamy długi, długi spacer. Przyjrzyjcie się w jego trakcie martwemu drewnu, które w fascynujący sposób zmienia się w budulec życia.

Ciekawe? Przeczytaj także: Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku

(3) Gotlandia, Szwecja - duża wyspa na Bałtyku, godna uwagi m.in. ze względu na bytujące tam ptaki. "Blåmes [blo:me's] to po szwedzku sikora modraszka. Jest ona bohaterką projektu badawczego prowadzonego przez Uniwersytet Jagielloński" - opowiada dr Szymon Drobniak. "Dzięki prawie trzem tysiącom budek lęgowych możemy na Gotlandii zbierać unikatowe informacje dotyczące biologii i ekologii ptaków". W tym odnoszące się do tak ekscytujących tematów, jak problem niewierności wśród ptaków. A może Gotlandia, ptaki i rower? Warto :)

(4) Wersal, Francja. Przez czterdzieści trzy lata na tronie francuskim zasiadała polska arystokratka - Maria Leszczyńska. To w Wersalu spędziła większość dni swego panowania, tu przyjmowała gości, bawiła się, grała (królowa była namiętna pasjonatką gier), tu docierały do niej radosne i smutne wieści np. ta o śmierci córki Teresy. To wielki, polski ślad w europejskiej historii.

(5) Malmesbury, Anglia. W tym klasztorze, położonym na zachodzie Anglii, swoje marzenia o wzniesieniu się w powietrza realizował skromny mnich Eilmer. To nie bajka, był XI wiek, dopiero za 450 lat swe aeronautyczne szkice miał stworzyć Leonardo da Vinci, a za ponad 750 lat w górę miał wznieść się balon braci Montgolfier. Dziś w Malmesbury swe uroki roztaczają ruiny średniowiecznego klasztoru. Może na jednym z murów dostrzeżecie mnicha ze skrzydłami u ramion?

(6) Krym, Ukraina/Rosja. Miejsce symboliczna, historia sąsiedztwa, w które co rusz wplątuje się wielka polityka. To nie tylko sprawa ostatniej aneksji, ale i dzieje dawniejsze: starożytne, dziewiętnastowieczne, stalinowskie. "Polityka polityką, a ludzie muszą żyć."  - opowiada w wywiadzie poświęconym Krymowi prof. Irena Borowik. "Zachowanie przeciętnych ludzi zdeterminuje pragmatyka – trzeba mieć pracę i zarabiać pieniądze, więc będą się starać, żeby obyło się bez większych niepokojów. Wojny domowej na Krymie raczej bym się nie spodziewała".

(7) Pafos, Cypr. Fascynująca podróż w czasy zamierzchłe, które dzięki uniwersyteckim archeologom, stają się żywe i obecne. Już od sześciu lat badacze starają się ustalić, jak wyglądała starożytna stolica wyspy. Z każdym rokiem ukazują się na powierzchni zarysy kolejnych budynków, wielki plac miejski, a w ręce naukowców trafiają unikatowe przedmioty - choćby wyposażenie gabinetu dawnego chirurga.

(8) Harajuku, Tokio, Japonia. Skok na drugi koniec globu i na przeciwny kraniec kultury - ze starożytności w czasy współczesnej popkultury. Harajuku – jedna z dzielnic Tokio, cieszy się wizerunkiem miejsca, stanowiącego mekkę mody, zwłaszcza tej szalonej, ekscentrycznej, subkulturowej. Kolorowe, udziwnione stroje (jak w takich chodzić?), modyfikacje ciała, wszystko na pokaz. Taki obraz roztaczało Harajuku. Czy nadal tak jest? 

(9) Burgess, Kanada. Niegościnne ostępy kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska (Park Narodowy Yoho), kryją w sobie jedno z najbardziej doniosłych znalezisk paleontologicznych w historii nauki. To tu natrafiono na skamieniałości zwierząt, które do dziś stanowią wielką zagadkę życia na Ziemi. Tajemnicza Pikaia, groźny Anomaloceris i Opabinia z wielką trąbą - nie mają współczesnie żadnych potomków. Ich cechą szczególną jest zdumiewający wygląd - przywołujący obrazy stworów z filmów science-fiction.

Ciekawe? Przeczytaj także: Czy organizmy jednokomórkowe wiodą życie towarzyskie?

(10) Stany Zjednoczone. Znowu przeskakujemy z tematyki przyrodniczej w kierunku kultury. USA - kraj, który zawrócił Polakom w głowach i wywarł głęboki wpływ na życie kilku pokoleń rodaków - oglądających westerny, oszczędzajacych na zakupy w Pewexach i za wszelką cenę próbujących zdobyć upragnioną wizę do raju.

(11) Nakum. Gwatemala. To zagubione w środkowoamerykańskiej dżungli miejsce stało się mekką polskich badaczy kultur prekolumbijskich. To w światyniach Nakum dokonano przełomowych odkryć dotyczących powstania i rozwoju państwa Majów. To tu wreszcie opisano fantazyjne grafitti, którym starożytni ozdabiali mury swych domostw. Wiele z nich - mówiać oględnie - dotyczyło spraw dość intymnych.

(12) Kostaryka. Kolejna wyprawa z ptakami w roli głównej. Organka, tangarka czy piłodziób to tylko kilka gatunków z setek zamieszkujących zamglony las deszczowy Ameryki Środkowej. Dopełnieniem takiej wyprawy powinien być nocny spacer po lesie. "Okazuje się, że tropikalny las nocą nie jest ani trochę mniej ciekawy! Martwe pnie porastają bioluminescencyjne grzyby świecące w ciemności, a brzegi największej w okolicy rzeki Java usiane były tysiącami migoczących zielonych światełek, produkowanych przez drobne larwy wodnych owadów zasiedlających rzekę".

Ciekawe? Czytaj także: Najlepsze w 2016!

(13) Peru. Jesteśmy znowu wśród archeologów, którzy w Cerro Colorado (niedaleko wybrzeża Pacyfiku) badają mumie zamierzchłej kultury. Ludzie Chancay - bo tak zwało się to plemię - pozostawili po sobie "kilkadziesiąt stanowisk z architekturą monumentalną, a także bogato wyposażone groby świadczące o rozbudowanej kulturze duchowej." Czy uda się odtworzyć jak żyli, skąd przybyli, kim byli?

(14) Antarktyda, stacja Wostok. Podróż dla ochłody (choć nie można zapominać, że w czasie naszego lata panuje tam głęboka, mroźna zima). Fenomenem tego miejsca jest nie tylko jego położenie w jednym z najbardziej nieprzyjaznych miejsc globu, ale także fakt, że cztery kilometry pod lodem znajduje się olbrzymie jezioro (250 na 50 km). Miejsce bardziej tajemnicze i nieznane niż np. powierzchnia Księżyca. 

(15) Mars, Układ Słoneczny. To podróż z gatunku tych (póki co) nieosiągalnych. Nie bardzo wierzymy, by w najbliższych latach udało się załogowej misji dotrzeć do Marsa, ale gdyby jednak tak się stało i gdybyście byli na pokładzie - warto co nieco wiedzieć, o możliwościach istnienia na Marsie wody w stanie ciekłym. Czy świadczą o tym słynne struktury RSL?

 

 

Polecamy również
Mózg w słoiku – wywiad z prof. Piotrem Winkielmanem
Mózg w słoiku – wywiad z prof. Piotrem Winkielmanem
Czy czeka nas kryzys żywnościowy?
Czy czeka nas kryzys żywnościowy?
Dlaczego powinniśmy rozmawiać o (pseudo)teoriach „Wielkiej Lechii”?
Dlaczego powinniśmy rozmawiać o (pseudo)teoriach „Wielkiej Lechii”?
Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017
Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017