Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mądra Książka. "Krótka historia rozumu" triumfuje!

Mądra Książka. "Krótka historia rozumu" triumfuje!

"Krótka historia rozumu" Leonarda Mlodinowa to najlepsza popularnonaukowa książka 2016 roku. Tak zdecydowali jurorzy konkursu "Mądra Książka". Nagrody otrzymały także cztery inne publikacje.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

20 kwietnia 2017 roku, w murach uniwersyteckiego Collegium Novum spotkali się wydawcy, autorzy oraz wielbiciele książek i nauki, by dowiedzieć się, które książki zdobyły największe uznanie i zasłużyły na statuetkę Euklidesa

Z wielką satysfakcją informujemy więc, że nagrodę główną konkursu "Mądra Książka 2016" zdobyło dzieło
 - Leonarda Mlodinowa "Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata",
wydawnictwo Prószyński i s-ka, tłumaczenie Sebastian Szymański

 

Najlepszą popularnonaukową książką dla dzieci została wydana przez wydawnictwo Entliczek 
- "Atomowa przygoda profesora Astrokota", autorstwa Dominica Wallimana i Bena Newmana
tłumaczenie Jerzy Kowalski-Glikman

 

Nagrody dodatkowe

Najlepsza książka w głosowaniu społeczności akademickiej UJ
- "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" Aleksandry i Daniela Mizielińskich, wydawnictwo Dwie Siostry

Nagroda internautów w głosowaniu na stronie Gazety Wyborczej Kraków
- "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy" Andrzeja i Marty Goworskich, PWN

Nagroda redaktorów portalu "Mądre Książki"
Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów, autorstwa Temple Grandin, Richarda Panka, wydawnictwo CC Press, tłumaczenie Krzysztof Mazurek.

W drodze do finału

Książki, które dotarły do wielkiego finału zostały wyłonione przez grono naukowców, popularyzatorów nauki, a także redaktorów portalu "Mądre Książki". W ten sposób poznaliśmy pozycje nominowane do nagrody Euklidesa - dziesięć książek w kategorii "dla dorosłych" i pięć w kategorii "dla dzieci.

W kolejnym etapie, zmierzającym do wyboru tej najlepszej, nad nominowanymi pozycjami pochyliło się grono jurorów. W jego składzie znaleźli się: prof. Stanisław Kistryn - fizyk, prorektor UJ; Michał Olszewski - dziennikarz i pisarz, redaktor krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej"; Aleksandra Stanisławska - dziennikarka naukowa i technologiczna, współautorka bloga Crazy Nauka; dr hab. Jarosław Bodzek - archeolog, wicedyrektor Instytutu Archeologii UJ; dr hab. Piotr Wojtal - paleontolog z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie oraz Leszek Szumlas - archeolog i elektronik, wiceprezes Fundacji Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.

Równocześnie z pracami jury trwały głosowania społeczności akademickiej UJ, internautów i redaktorów "Mądrych Książek". Wynik głosowania odbywającego się na Uniwersytecie Jagiellońskim poznaliśmy na początku kwietnia, pozostałe podczas gali finałowej.

 

Idea konkursu

"Mądra Książka Roku" to konkurs, który udowadnia, że książki o nauce mogą być wciągające i pasjonujące! Organizując coroczny plebiscyt na najlepszą książkę popularnonaukową, Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa zapraszają czytelników do wyruszenia w niezwykłą podróż, w której nauka staje się przygodą oraz motywacją do rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy o otaczającym świecie. Celem konkursu jest także zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o wysoki poziom literatury popularnonaukowej. 

Więcej:
Mądra Książka Roku - oficjalna strona
Mądra Książka roku 2016 - aktualności na Facebooku

Mądra Książka 2015 - pierwsza edycja konkursu

Laureaci

„Krótka historia rozumu” Leonarda Mlodinowa opowiada "(...)nie tyle o tym, jak rozwijał się sam ludzki rozum, ile o osobach, które tym rozumem potrafiły się niebanalnie posługiwać, a także o okolicznościach, w jakich to robiły" - pisze w rekomendacji recenzentka portalu "Mądre Książki". Mlodinow jednoczy w niej wszystkie nauki, koncentrując się na kluczowych pytaniach dotyczących świata, materii, kosmosu, istnienia i przyszłości. Robi to z pasji poznawania i ciekawości, ale też z uwagi na szereg rys, kontrowersji pojawiających się na - jak się wydawało niewzruszalnym - fundamencie wiedzy. Może - piszą wydawcy tej publikacji - "podobnie jak stało się to na przełomie XIX i XX wieku – teorie, które uważamy dziś za prawdziwe, zostaną niebawem zastąpione przez coś zupełnie innego? Na horyzoncie nauki pojawiło się więcej niż tylko kilka chmur, które wskazywałyby, że ten ostatni scenariusz może być prawdopodobny".

 

Po świecie fizyki i rozumu - choć w nieco inny sposób niż Mlodinow, zabierają nas wydawcy "Atomowej przygody profesora Astrokota". To, stworzone przez Dominica Wallimana i Bena Newmana, arcydzieło tekstu i ilustracji, jury obwołało najlepszą popularnonaukową książką dla dzieci 2016 roku. Czego tam nie można znaleźć?! Skąd się biorą kolory?, jak pływa (i wypływa) łódź podwodna?, co powoduje, że Księżyc wisi na niebie? Mało? To jeszcze - o co chodzi z prądem elektrycznym? z czego zbudowany jest wszechświat i co to takiego nanotechnologia?
 

 

W podobnej do "Astrokota" konwencji opracowane zostały "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich - świetnego duetu ilustratorów, znanych między innymi z serii "Mamoko". Tym razem Mizielińscy zabierają nas w niezwykłą i kolorową podróż dookoła świata. Taka wyprawa spodobała się pracownikom Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy nagrodzili "Mapy" swoim Euklidesem.

 

 

Internauci, którzy oddali swój głos w plebiscycie krakowskiej Gazety Wyborczej postawili na książkę, która sytuuje się na obrzeżach tradycyjnie rozumianej literatury popularnonaukowej. "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy" Andrzeja i Marty Goworskich to bardziej opowieść historyczna, opowieść o ludziach, ich zmaganiach z polityką i szarą codziennością. Ale też jest to książka o wielkich umysłach, sukcesach i mozolnym tworzeniu świata wiedzy. Jest to również książka o Związku Radzickim, imperium które było tak blisko, a którego wcale dobrze nie znaliśmy.

 

 

"Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów" Temple Grandin i Richarda Panka, to wyprawa do wnętrza umysłu, oparta o doświadczenia i pamięć konkretnej osoby autystycznej. Na ten fakt  z pewnością zwrócili uwagę redaktorzy portalu Mądre Książki, przyznając swoją nagrodę tej książce. Co jeszcze wybija się w publikacji Grandin i Panka, to położenie nacisku na odmienne funkcjonowanie zmysłów, które warunkuje sposób doświadczania świata. Ich zrozumienie pozwala zobaczyć w umyśle osoby autystycznej gamę niezwykłych zdolności i wielki potencjał.

 

 

Organizatorzy konkursu

Partnerzy konkursu

 

Patroni medialni: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Fundacja Traditio Europae, Noc Książki, Portal Internetowy Lustro Biblioteki, Fundacja dla AGH.

do góry
 

Polecamy również
Małopolska Noc Naukowców na UJ
Małopolska Noc Naukowców na UJ
Emocje na Copernicus Festival
Emocje na Copernicus Festival
Mądra Książka 2016 roku
Mądra Książka 2016 roku
Mądra Książka 2016 roku. Głosujcie!
Mądra Książka 2016 roku. Głosujcie!