Głos naukowców w sprawie Puszczy Białowieskiej

Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego postulują, aby objąć całą polską części Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku

Rady Wydziałów Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego zgodnie przedstawiły Prezydentowi RP, Pani Premier oraz Ministrowi Środowiska swe stanowisko dotyczące zachowania i ochrony Puszczy Białowieskiej, jako zbiorowego dziedzictwa narodu. Tym samym naukowcy z tych wydziałów wypowiedzieli się przeciwko wycince lasów, nieprzyjmując argumentacji, że jest ona konieczna w wyniku aktywności pasożytujacego na drzewach kornika drukarza.

fot.: Jacek Karczmarz, licencja: GFDL lub CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Badacze przypomnieli też o tym, że puszcza jest "najlepiej zachowanym fragmentem naturalnych lasów nizinnych strefy umiarkowanej półkuli północnej i stanowi bezcenny obiekt pozwalający na badanie pierwotnych procesów zachodzących w ekosystemach leśnych". Od 2014 roku Puszcza Białowieska figuruje na Liście Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jedyny polski obszaru przyrodniczy.

"Priorytetem w Puszczy Białowieskiej nie może być gospodarka leśna, tylko zapewnienie niezakłóconego przebiegu procesów przyrodniczych w niej zachodzących" - podkreślają naukowcy z obu uniwersytetów. Według nich konieczne jest  ograniczenie do minimum ingerencji w ekosystem. Nawet okresowe, lokalne obumieranie drzew nie powinno być pretekstem do prowadzenia intensywnej gospodarki leśnej, jest to bowiem element naturalnego cyklu życiowego lasu, warunkującego pożądane zróżnicowanie siedliskowe, charakterystyczne dla lasów naturalnych.

Cały tekst stanowiska rad wydziałów

Nauka języka morskich ssaków, czyli co delfin miał na myśli?
Tydzień Mózgu 2018. Stres, choroby, pseudomedycyna i inne tematy...
Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach
Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]