Rozmawiając z socjologami

Socjolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentują swoje zainteresowania badawcze w serii wywiadów, traktujących o ważnych, często trudnych problemach społecznych.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku

Na stronie Instytutu Socjologii UJ oprócz podstawowych informacji dotyczących studiów i badań, możemy znaleźć również kilka ciekawych i obszernych wywiadów, których udzielają uniwersyteccy socjologowie.

Z definicji słowa socjologia jasno wynika, iż zajmuje się ona systematycznym badaniem funkcjonowania społeczeństwa i zmianami w nim się dokonującymi. Tak też jest w przypadku tematów rozmów z pracownikami instytutu. Traktują one o badaniach, koncentrujących się na kwestiach dotyczących naszego społeczeństwa, takich jak np. jedzenie czy edukacja globalna.

Jeden z wywiadów odnosi się do zagadnienienia pracy seksualnej – to trudny temat, często postrzegany jako tabu. Socjologiem zajmującym się tą kwestią jest dr Agata Dziuban, która swoje doświadczenia czerpie z pracy jako streetworkerka (praca prowadzona na ulicy, pedagogika ulicy). Jej zainteresowania badawcze skupiają się między innymi na epidemii HIV w krajach byłego ZSRR: Interesuje mnie to, dlaczego właśnie w tym regionie epidemia HIV tak dynamicznie się rozwija, kiedy np. w Europie Zachodniej jest ona pod względną kontrolą, prezerwatywy są powszechnie dostępne, funkcjonują programy wymiany igieł i strzykawek, terapia substytucyjna itd. Dostęp do leczenia w Europie Zachodniej też jest na dość wysokim poziomie. Zakłada się, że około 70-80% osób, które tego potrzebują, ma dostęp do leków antyretrowirusowych. Natomiast w niektórych krajach byłego Związku Radzieckiego jest to około dwudziestu paru procent, czyli bardzo mało, trudno też o programy profilaktyczne dla populacji szczególnie narażonych na zakażenie HIV, a więc pracowników seksualnych czy mężczyzn mających seks z mężczyznami, metadon nie jest legalny (na przykład w Rosji), i epidemia rozprzestrzenia się coraz szybciej – wyjaśnia socjolożka.

Dr Dziuban jako streetworkerka pracowała z osobami świadczącymi usługi seksualne w Krakowie. To doświadczenie pozwoliło jej spojrzeć na pracę seksualną w innym świetle. Owo zjawisko często postrzegane jako patologia społeczna w obrazie badaczki przybiera perspektywę doświadczeń biograficznych czy konkretnej sytuacji społecznej osób oferujących tę usługę. Jak więc odróżnić pracę seksualną od prostytucji? Czy pracowników seksualnych możemy postrzegać jako ofiary handlu ludźmi? Jak oni sami postrzegają tę pracę? Odpowiedzi na te i parę innych trudnych pytań znajdziecie w tekście. Zachęcamy!

Alicja po drugiej stronie lustra

Dwujęzyczność – problem czy błogosławieństwo? [LangUsta cz. 2]

O tym, jak mózg krojąc słowa, przyswaja nowy język [LangUsta cz. I]

Nauka języka morskich ssaków, czyli co delfin miał na myśli?