Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)

Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)

Jest takie przykre zjawisko, którego doświadcza każdy z nas. Ma potężny wpływ na naszą psychikę i ciało!

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Ból -  Skąd pochodzi? I czy można z jego powodu umrzeć? – te i wiele innych interesujących zagadnień zostało poruszone podczas kolejnej edycji spotkań Cafe Nauka, które w grudniu 2015 roku zgromadziło około 100 uczestników. Teraz dopiero publikujemy informacje po spotkaniu, gdyż możemy dołączyć do niej relację video.

Cafe Nauka to cykl spotkań w kawiarnianej atmosferze, w czasie których poruszane są fascynujące zagadnienia związane z nauką. By ułatwić zrozumienie kwestii dotyczących ludzi, świata i przyszłości, zapraszani są na nie naukowcy, którzy w przystępny sposób opowiadają o przedmiocie swoich badań.

Tak też było w grudniowej odsłonie spotkania, gdzie tematem przewodnim był „Ból". Z bólem, zarówno tym fizycznym jak i psychicznym, spotykamy się niemalże codziennie - w związku z czym wydarzenie przyciągnęło wielu zaciekawionych słuchaczy. W kawiarnianej atmosferze, popijając kawę lub herbatę można było posłuchać i porozmawiać z ekspertami.

Zaproszonymi gośćmi byli naukowcy, których dorobek naukowy skupia się właśnie na zjawisku bólu, prof. Barbara Przewłocka – neurofarmakolog, od wielu lat kierująca Zakładem Farmakologii Bólu w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie i dr Przemysław Bąbel – psycholog, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

A o czym była mowa? Między innymi o tym, iż reakcje na ból różnią się w zależności od kultury lub, że ludzie z naturalnym, rudym kolorem włosów są bardziej na ból wrażliwi. Nikogo nie zdziwiła też informacja, że kobiety mają niższą tolerancję bólu, zapewne dlatego częściej go wyrażają. Jednak ku zaskoczeniu płci męskiej badania pokazują, że również panowie (np. Włosi czy Żydzi) uczeni są, aby go okazywać np. płacząc.

Nie mogłeś być z nami? Nic straconego! Obejrzyj filmowy skrót z wydarzenia.

 

Umysł a ciało

Gość spotkania, prof. Barbara Przewłocka, zajmuje się neurobiologią bólu, jej spojrzenie na to zjawisko jest stricte medycznie -  […] od wielu lat usiłujemy rozwikłać mechanizmy, które zmieniają dobrą rolę bólu, bez której organizmy nie są w stanie egzystować – czyli rolę ostrzegawczo-informacyjną, która pozwala chronić cały układ człowieka, funkcję bez której się nie da żyć. Zastanawiamy się jakie czynniki zmieniają odczuwanie bólu alarmowego w stan bólu przewlekłego komentuje swoje analizy krakowska badaczka. Profesor Przewłocka poruszyła kwestię bólu przewlekłego, który we współczesnych kanonach medycznych jest już uznany za chorobę. Taka dolegliwość może trwać miesiącami a dodatkowym problemem jest fakt, iż bardzo trudno go leczyć. Mało optymistyczne, choć bardzo realistycznie prof. Przewłocka spuentowała jedną ze swoich wypowiedzi: nasze marzenia o życiu bez bólu powinny być zmienione – życie bez bólu jest niemożliwe.

Z kolei od strony psychologicznej, o bólu opowiedział dr Przemysław Bąbel, który prowadzi badania z Zespołem Badania Bólu w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego głównym zainteresowaniem badawczym jest pamięć bólu oraz to co na nią wpływa. Dr Bąbel zwrócił uwagę na bardzo ważną i coraz częściej zauważaną tendencję do nadużywania leków przeciwbólowych. Gonitwa reklam ukazujących nam cały wachlarz medykamentów nie zawsze okazuje się pomocna. Problemem jest to, że na zapas bierzemy środki przeciwbólowe, nie chcąc w ogóle dopuścić do odczuwania bólu – komentuje specjalista. Bardzo często konsekwencją jest przedawkowanie środków, które miewa tragiczne skutki.

Interesującym, również poruszanym tematem, jest pamięć bólu. Jako przykład dr Bąbel podał mało wdzięczny zabieg kolonoskopii. Gdy jesteśmy zmuszeni wykonać go ponownie, o tym czy będziemy do tego skłonni może decydować to, w jaki sposób go zapamiętaliśmy. W naszym umyśle istnieje wspomnienie bólu, który nam towarzyszył przy zabiegu. Często jest ono jednak zupełnie inne niż było w rzeczywistości. Badania dowodzą, że pamięć bólu nie zawsze jest zgodna z faktycznym jego odczuwaniem, co więcej – po dłuższym czasie możemy pamiętać go silniejszym niż był. Nie powinno więc nas dziwić, że tak wiele osób obawia się ponownych wizyt np. u stomatologa.

Kolejny już raz wydarzenie Cafe Nauka wzorowo spełniło swoją misję - misję informacyjną, uświadamiającą oraz (mamy nadzieję) zachęcająca do ciągłego zagłębiania wiedzy. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Cafe Nauki. Zapewniamy, że nauka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Informacje dotyczące poprzednich spotkań znajdziecie na stronie: www.nauka.uj.edu.pl/cafe-nauka.

Nie mogłeś być z nami? Nic straconego! Obejrzyj film z zapisem całości wydarzenia.