Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ewolucja zilustrowana

Ewolucja zilustrowana

Chcąc odczarować abstrakcyjną naturę biologii ewolucyjnej – badacze postanowili obrócić ją w kolorową opowieść o zmieniającym się życiu i napędzających te zmiany procesach genetycznych.

Publikacja ta jest kompendium ewolucyjnej wiedzy, pozbawionym sztywnej formy podręcznika akademickiego. Stała się ona wielkim hitem tegorocznego Tygodnia Ewolucji. Przewodnik podbił też serca czytelników w całej Polsce i dotarł nawet poza jej granice.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Czy naprawdę nieuchwytną walkę gatunków o byt Darwina można przedstawić w bezbolesny sposób tak, by zachwycała i inspirowała do dalszych poszukiwań? Sprawdźcie sami! Zobaczcie też koniecznie galerię grafik zaczerpniętych z tego wydawnictwa.

Przewodnik można przejrzeć na portalu ISSUU lub pobrać PDF.

Jeśli chcielibyście mieć go na własność w wersji papierowej – możliwe jest jego otrzymanie drogą pocztową po rejestracji swoich danych adresowych (koszt to 5 zł, pokrywa on pakowanie i wysyłkę książki).

Tydzień Ewolucji

Ewolucja naprawdę się liczy. To podstawowy wniosek, jaki nasuwa się do głowy po pierwszym krakowskim Tygodniu Ewolucji. Jego organizacja możliwa była dzięki finansowaniu przyznanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach właśnie zakończonego grantu ENGAGE. Projekt ten, realizowany pod zbiorczym tytułem „Ewolucja w nauce, nauka o ewolucji", obejmował serię wykładów popularno-naukowych oraz warsztatów praktycznych zorganizowanych w laboratoriach Instytut Nauk o Środowisku oraz Instytutu Botaniki UJ. Spotkanie czołowych polskich badaczy ewolucji z mieszkańcami Krakowa i uczniami krakowskich szkół pokazało, że biologia ewolucyjna jeszcze nigdy nie miała się tak dobrze, a badane przez nią zjawiska coraz bardziej dotykają naszego codziennego życia.

Chyba żaden z uczestników Tygodnia Ewolucji nie spodziewał się, że badania ptasiej niewierności mają wiele wspólnego z naszym rozumieniem, niejednokrotnie dość chaotycznych, relacji społecznych między ludźmi. Niewielu też widzów przypuszczało, że naszą własną, ludzką ewolucję napędzał w aż tak wielkim stopniu ogień i jego zbawienny – choć najczęściej trudno uchwytny – wpływ na ewolucję ludzkiego mózgu czy zachowań socjalnych. Trudno było też wyobrazić sobie, że  laboratorium molekularne – miejsce, gdzie obecnie dokonuje się najwięcej odkryć związanych z ewolucją i różnicowaniem się gatunków – to prawdziwa „kuchnia", z podobnymi dylematami, pułapkami i technikami (no, może nie zawsze – „kosztowanie" przygotowanych mikstur jest niepolecane). Kolejny Tydzień Ewolucji w 2016 roku. Informacje o nim będziemy publikować na www.nauka.uj.edu.pl.

Polecamy również
Cztery żywioły geologii
Cztery żywioły geologii