Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki ścisłe

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Finał konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" [video]

Finał konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" [video]

Blisko sto, złożonych z wymyślnych elementów, konstrukcji rywalizować będzie w konkursie "Eksperyment łańcuchowy". Finał 30. maja na fizyce UJ.

Czy mieli kiedyś Państwo okazję zobaczyć widowisko, w którym nieprzerwanie przez kilkanaście minut metalowa kuleczka transportowana jest przez szereg fantazyjnych maszynerii i połączeń? Każde ogniwo łańcucha, czyli pojedyncze urządzenie, ma wykorzystywać do przemieszczania kulki, jak najwięcej, a przy tym jak najbardziej efektownych zjawisk fizycznych. Następnie ogniwa są łączone, a całość kilkakrotnie uruchamiana.

Tegoroczna edycja finału konkursu „Eksperyment Łańcuchowy" odbędzie się na III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ul. prof. S. Łojasiewicza 11 w Krakowie. Rozpoczęcie: 30. maja o godzinie 11.00. Kolejne części łańcucha będą uruchamiane w odstępach 20-minutowych, począwszy od 11:30, aż do uroczystego wręczenia nagród, które nastąpi o godzinie 15.00. O godzinie 14.00 zapraszamy do zgłaszania się na „Kampusową Grę Terenową". Całość imprezy jest otwarta dla publiczności, ponadto widzowie mogą wskazać urządzenia, które ich zdaniem zasługują na szczególne wyróżnienie, wybierając nagrodę publiczności.

Grupy konstruktorów biorą udział w konkursie w pięciu kategoriach wiekowych - od uczniów, po licealistów i studentów, a także w kategorii rodzinnej. W dniu finału komisja konkursowa będzie oceniać prace biorąc pod uwagę kolejno: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność i stopień skomplikowania urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania.

Nadrzędnym celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Jest to niepowtarzalna okazja, aby pokazać, że fizyka nie musi oznaczać tylko nauki wzorów, ale może stać sie inspiracją dla każdego. Każdy element jest inny, ale łączy je wspólny cel: przekazanie metalowej kulki z poprzedniego do następnego urządzenia, tak, aby zachwycić przy tym zarówno publiczność, jak i komisję!

Konkurs "Eksperyment Łańcuchowy" powstał w 2005 roku w Słowenii. W roku ubiegłym pierwsza edycja tego wydarzenia przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów - zarówno ze względu na niesamowite urządzenia jakie wtedy powstały, zapał i zaangażowanie, a także widzów, których zjawiło się kilka tysięcy. Polską edycję konkursu współtworzy Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Nie może zabraknąć Was 30 maja! Zapraszamy serdecznie do wspólnego przeprowadzenia "Eksperymentu Łańcuchowego".

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej konkursu: www.lancuch.if.uj.edu.pl.