Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki ścisłe

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowe światło na diagnostykę płuc

Nowe światło na diagnostykę płuc

Fizycy z UJ wykonali pierwsze w Polsce zdjęcie płuc ludzkich wypełnionych spolaryzowanym helem!

Choroby płuc plasują się w czołówce głównych przyczyn zgonów. Jednocześnie płuca - składające się właściwie z pęcherzyków wypełnionych powietrzem - są bardzo trudnym do obrazowania organem. Niemożliwe jest na przykład wykorzystanie w ich diagnostyce standardowych metod, choćby protonowego magnetycznego rezonansu jądrowego (MRJ). Inne dostępne metody mają także ograniczone możliwości: spirometria jedynie globalnie pozwala określić pojemność płuc, a badania wykorzystujące promieniowanie jonizujące (TK, PET, RTG) nie mogą być zbyt często stosowane.

Nowe światło na diagnostykę płuc rzuciło opracowanie metody obrazowania płuc magnetycznym rezonansem z wykorzystaniem spolaryzowanych gazów szlachetnych. Sukces ten zawdzięczamy połączeniu badań z zakresu fizyki atomowej, technik laserowych oraz MRJ, a także pracy fizyków badających metody polaryzacji gazów: helu (izotop 3He) oraz ksenonu (izotop 129Xe). 3He i 129Xe są dobrze „widzialne" w standardowym skanerze MRJ.

Naukowcy z UJ, wchodzący w skład Grupy Optycznej Polaryzacji Gazów Szlachetnych od lat udoskonalają technikę przygotowywania gazów i są twórcami trzech polaryzatorów, z których jeden pracuje w szpitalnym skanerze MRJ. Spolaryzowane gazy podawane są pacjentowi w skanerze MRJ i już po kilku sekundach tworzony jest wysokiej rozdzielczości obraz płuc. Zaaplikowanie obojętnego biologicznie znacznika (spolaryzowanego 3He lub 129Xe) polega na wykonaniu przez pacjenta jednego wdechu - badanie jest całkowicie bezpieczne i może być stosowane u osób mających trudności z oddychaniem. Metoda ta pozwala na wykrycie raka płuc znacznie wcześniej niż inne metody diagnostyczne. Pozwala ona także na kontrolę postępu chorób w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, mukowiscydozy oraz astmy, a także umożliwia obserwację pracy płuc po przeszczepach.

Obecnie trwają prace nad modyfikacją i przygotowywanie do ciągłej pracy polaryzatora do ksenonu. Od drugiej połowy 2015 roku rusza grant badawczy mający na celu wdrożeniu metody obrazowania spolaryzowanymi gazami szlachetnymi płuc w warunkach klinicznych. Prace te będą realizowane w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II.

Strona Grupy Optycznej Polaryzacji Gazów Szachetnych

Polecamy również
Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Pszczoły na diecie? [wideo]

Pszczoły na diecie? [wideo]