Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki ścisłe

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda dla "Matematycznej bombonierki"

Nagroda dla "Matematycznej bombonierki"

Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda z Instytutu Matematyki UJ zostali laureatami nagrody „Złotej Róży” za najlepszą polską książkę popularnonaukową w roku 2016.

"Matematyczna bombonierka" jest świetną książką popularnonaukową, czyli taką, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej, wyróżniając się jasnym i twórczym językiem. Organizatorami konkursu o nagrodę „Złotej Róży” - w którym publikacja ta zdobyła najwyższy laur -  są redakcja miesięcznika „Nowe Książki” i warszawski Festiwal Nauki.

Książka ta już na pierwszy rzut oka kusi bogactwem treści i formy, Autorzy umieścili wiele smakowitych ciekawostek związanych z matematyką. Napisali o tym we wstępie: „Z czekoladkami w bombonierkach jest tak, że jednemu bardzo smakuje akurat pewna konkretna czekoladka, a drugiemu zupełnie inna. Jedne czekoladki przyciągają atrakcyjnym wyglądem, inne wyszukanym smakiem, a jeszcze inne ze względu na swoją specyfikę zyskują nasze uznanie po jakimś czasie. Tu też zapewne Czytelnicy będą się różnić opiniami na temat, które hasła są bardziej interesujące, a które mniej. Chcielibyśmy jednak, by każdy znalazł w książce coś, co mu się choć trochę spodoba...”.

Na stronie wydawniczej książki przyczytać możemy także o matematycznych żartach zawartych w dziele Krzysztofa Ciesielskiego i Zdzisław Pogody: "Wydaje się, że każdego zrelaksują anegdoty nieraz sięgające odległych czasów, przybliżające też klimaty II Rzeczypospolitej i PRL-u oraz osadzone współcześnie. Jak się bowiem nie uśmiechnąć gdy autorzy cytują błyskotliwe dowcipne hasła wymyślone przez wybitnego polskiego matematyka Hugona Steinhausa zwane hogonotkami. Kto nie wierzy niech zajrzy do książki a przykładową definicję Ziemi i piłki nożnej podajemy już teraz: Kula u nogi – Ziemia; Przyrząd do amputowania nóg futbolistom – piłka nożna".

Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda są absolwentami studiów matematycznych na UJ, tutaj również uzyskali doktoraty. Obok pracy naukowej od ponad 25 lat zajmują się szeroko pojętą popularyzacją matematyki. Ich książki „Bezmiar matematycznej wyobraźni” oraz „Diamenty matematyki” zostały uznane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki za najlepsze książki popularnonaukowe polskich autorów opublikowane w latach 1995-1998 i wyróżnione Nagrodą im. Hugona Steinhausa.

Polecamy również
Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych