Widok zawartości stron
Nauki przyrodnicze
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Nauki przyrodnicze
uj bionauki przedstawiamy mobilna
Mikrobiom kopalnych koralowców
28.02.2022
Mikrobiom współczesnych koralowców rafowych jest intensywnie badany przez biologów z powodu jego olbrzymiego znaczenia dla zdrowia koralowców, co ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania całej rafy. Wiedza na temat mikrobiomu kopalnych koralowców do niedawna praktycznie nie istniała (za wyjątkiem przesłanek o obecności glonów odpowiedzialnych za fotosymbiozę).
więcej o Mikrobiom kopalnych koralowców
bionauki przedstawiamy mobilna
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]
23.02.2022
Przetaczający się przez Europę w połowie lutego orkan Eunice przyczynił się do ogromnych szkód oraz zniszczeń. Silne wiatry i burze spowodowały masę poważnych utrudnień oraz problemów także w Polsce. Czy mamy do czynienia ze skutkami zmian klimatycznych, czy jest to tylko jedna z jego cech? Na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce pisze prof. Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]
bionauki przedstawiamy mobilna
Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie
18.01.2022
Czy stosowanie ludzkich odchodów w uprawach ma swoją zasadność? Czy tego typu podejście można rozważać w kategoriach zrównoważonego rolnictwa? Zapraszamy do lektury tekstu dr hab. Agnieszki Pajdak-Stós z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie
bionauki przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
"Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2
03.12.2021
Badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii przeanalizowali infekcję wirusem SARS-CoV-2 przy użyciu tzw. "nożyc genetycznych", czyli systemu CRISPR-Cas9. Uzyskane wyniki, które zostały opublikowane w "Cells" dostarczają nowych interesujących informacji na temat replikacji wirusa. O szczegółach pisze Aleksandra Synowiec z Virogenetics - laboratorium wirusologii w MCB.
więcej o "Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2
bionauki przedstawiamy mobilna
Sztuczne bariery, czyli jak płoty i ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej mogą zagrażać dzikiej przyrodzie
16.11.2021
Naukowcy alarmują, że planowana budowa ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej podzieli Puszczę Białowieską, co w konsekwencji zamknie liczne szlaki migracyjne, uniemożliwi dyspersję zwierząt oraz ograniczy dostęp do bazy pokarmowej i partnerów rozrodczych. Komentarza w tej kwestii udziela prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Sztuczne bariery, czyli jak płoty i ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej mogą zagrażać dzikiej przyrodzie