Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki przyrodnicze

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Radio Kraków: Dobór płciowy - to się opłaca! [posłuchaj]

Radio Kraków: Dobór płciowy - to się opłaca! [posłuchaj]

Dr Łukasz Michalczyk z UJ jest członkiem zespołu badającego wpływ doboru płciowego na jakość populacji. Jak się okazuje istnienie samców ma sens!

Kilka miesięcy temu obszernie pisaliśmy o tym - "Dlaczego nie grozi nam Seksmisja?". W artykule relacjonowaliśmy doświadczenia zespołu badaczy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, w skład którego wchodzi dr Łukasz Michalczyk z UJ. Jak podsumowywał te badania dr Michałczyk: Podstawowy mechanizm ewolucyjny znany jako dobór płciowy i idące za nim rozmnażanie płciowe są tak powszechne, gdyż gwarantują nie tylko właściwą liczebność potomstwa, ale także jego odpowiednią jakość.

Zapraszamy do odsłuchania, emitowanej przez Radio Kraków, rozmowy z krakowskim biologiem. Klarownie opowiada on o samym doborze płciowym: To szczególny rodzaj doboru naturalnego, w którym osobniki jednej płci – najczęściej samce, konkurują o dostęp do osobników płci przeciwnej – samic.  Mogą one wybierać osobniki, z którymi chcą się kojarzyć.

Dlaczego to właśnie dobór płciowy chroni przed wyginięciem, przecież organizmy żywe mogą się rozmnażać bezpłciowo? - pyta dziennikarka Radia Kraków

Dr Łukasz Michalczyk wyjaśnia: Nasz praca przybliża nas o dość znaczny krok do rozwiązania tej zagadki. Dzięki temu, że samce konkurują między sobą, a samice wybierają spośród wszystkich tylko część, z którymi będą się kojarzyły – filtrują w ten sposób swych partnerów genetycznie. Wybierają najlepsze osobniki. Trudno taką koncepcję sprawdzić empirycznie. Trzeba odwołać się do metod ewolucji eksperymentalnej.10 lat trwał nasz eksperyment  nad doborem płciowym. Obserwowaliśmy kolejne populacje trojszyka gryzącego – różniły się one intensywnością doboru płciowego – od takich, gdzie samica ma znaczny wybór, po takie gdzie nawet jest ona takeij możliwości pozbawiona. Mając populacje z intensywnym i nieintensywnym doborem płciowym mogliśmy sprawdzić, jakie geny niosą osobniki z obu grup.

Co się okazało? Posłuchajcie i poczytajcie

============================================================

Zdjęcie trojszyka gryzącego. Autor: Martin Taylor
Zdjęcie Łukasza Michalczyka: Magda Wiśniewska - FNP

Materiał audio

Dobór płciowy i ewolucja eksperymentalna - wywiad z dr Łukaszem Michalczykiem

Polecamy również
Nagroda za inżynierię białek
Nagroda za inżynierię białek
Kosmiczne cząsteczki-duchy
Kosmiczne cząsteczki-duchy
Kurczak o zapachu basenu
Kurczak o zapachu basenu
Nobel 2017 z chemii: mroźny mikroskop
Nobel 2017 z chemii: mroźny mikroskop