Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki przyrodnicze

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Co w mózgu piszczy? - czyli „Tydzień Mózgu" w Krakowie

Co w mózgu piszczy? - czyli „Tydzień Mózgu" w Krakowie

W dniach 14 – 20 marca 2016 r. w Auditorium Maximum UJ odbędzie się kolejna edycja „Tygodnia Mózgu" w Krakowie. W czasie wykładów poruszone zostaną min. takie problemy jak: depresja, stres, eutanazja, sen mózgu, sprawność poznawcza, neuroobrazowanie i wiele innych.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

"Tydzień mózgu" na Facebooku

„Tydzień Mózgu" w Krakowie to popularnonaukowe wykłady otwarte dla wszystkich zainteresowanych, które organizowane są w Krakowie od 1998 roku. Ich organizatorami są: Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika (na stronie Towarzystwa www.ptpk.org/tydzien_mozgu.html  można znaleźć program aktualnego i poprzednich wydarzeń) oraz Uniwersytet Jagielloński. Ostatnio do organizatorów dołączył również Instytut Farmakologii PAN w Krakowie.
Prof. Elżbieta Pyza (Zakład Biologii i Obrazowania Komórki, Instytut Zoologii UJ), która jest koordynatorem „Tygodnia Mózgu", twierdzi, że została zachęcona do realizowania tego wydarzenia w Polsce dzięki podobnym przedsięwzięciom, które odbywały się w Stanach Zjednoczony i Kanadzie.

Wydarzenia krakowskie (a także w innych miastach polskich) są organizowane w ramach „Światowego Tygodnia Mózgu", koordynowanego przez the European Dana Alliance for the Brain (EDAB). Ich celem jest promocja wiedzy o mózgu, jego zaburzeniach i chorobach, a także informowanie społeczeństwa o badaniach naukowych prowadzonych w tej dziedzinie.

Wykłady cieszą się bardzo dużą popularnością, na każdy wykład przychodzi 300 - 600 osób. Bywa, że widownia wypełnia całą aulę Auditorium Maximum, czyli ok. 1200 miejsc. Tak dużą publiczność przyciągają zawsze wykłady prof. Jerzego Vetulaniego; będzie on także prelegentem podczas tegorocznej edycji „Tygodnia Mózgu"

Jak to się zaczęło?

Idea promocji neurobiologii narodziła się w USA, gdzie w 1992 roku powstała organizacja Dana Alliance for Brain Initiatives skupiająca wybitnych naukowców, m.in. noblistów. Wydarzenie koncentruje się na mózgu, m.in. ze względu na problemy zdrowotne, będące wynikiem zaburzeń układu nerwowego. Narastają one, wraz ze starzeniem się społeczeństw zachodnich oraz wydłużeniem życia. Te problemy zdrowotne to np. choroby neurodegeneracyjne (Parkinsona, Alzheimera, Huntingtona), migrena, epilepsja, udar, schizofrenia, depresja i inne zaburzenia psychiczne, rozwojowe, ból, uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później każdy zetknie się w swoim życiu z różnorodnymi problemami, wynikającymi z zaburzeń układu nerwowego. Warto więc o tym wiedzieć, a także o postępie w badaniach i terapii różnych schorzeń. Mając wiedzę można do pewnego stopnia samemu sobie pomóc, zanim rozwiną się poważne problemy zdrowotne.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału „Tygodniu mózgu"!

Polecamy również
Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych