Widok zawartości stron
Nauki humanistyczne i społeczne
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Nauki humanistyczne i społeczne
uj humanistyka i nauki społeczne
Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux
06.10.2022
W czwartkowe popołudnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę francuskiej pisarce Annie Ernaux. Decyzję Akademii komentują dla nas dr hab. Robert Kusek, prof. UJ, z Ośrodka Transnarodowych Badań Literackich i prof. dr hab. Wacław Rapak, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux
bionauki przedstawiamy nauki medyczne nauki ścisłe humanistyka i nauki społeczne
Tydzień Noblowski 2022 - komentarze
03.10.2022
Trwa Tydzień Noblowski 2022. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2022 - komentarze
uj bionauki przedstawiamy nauki medyczne nauki ścisłe humanistyka i nauki społeczne
Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ
01.10.2022
Po dwuletniej przerwie Małopolska Noc Naukowców wróciła na Uniwersytet Jagielloński. W ostatni piątek września uniwersyteckie sale wykładowe i laboratoria zapełniły się dziećmi i młodzieżą.
więcej o Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ
przedstawiamy humanistyka i nauki społeczne
Fala protestów w Iranie
29.09.2022
W Iranie od niemal dwóch tygodni mają miejsce protesty społeczne. O ich źródłach i przebiegu pisze dr Karolina Rakowiecka-Asgari z Zakładu Iranistyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Fala protestów w Iranie
przedstawiamy humanistyka i nauki społeczne
Działalność Elżbiety II [komentarz]
09.09.2022
Wczoraj w zamku Balmoral, swej szkockiej rezydencji, zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Monarchini dożyła 96 lat w stosunkowo dobrym zdrowiu, ciesząc się powszechnym szacunkiem nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale i poza jego granicami. Panowała najdłużej ze wszystkich dotychczasowych władców brytyjskich. Działalność Elżbiety II podsumowuje dr Izabela Curyłło-Klag z Instytutu Filologii Angielskiej UJ.
więcej o Działalność Elżbiety II [komentarz]