Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki humanistyczne i społeczne

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W krainie Edomitów

W krainie Edomitów

W okolicach jordańskiej miejscowości At-Tafila archeolodzy z UJ spodziewają się odnaleźć ślady obecności człowieka od epoki kamienia do czasów rzymskich.

Nieopodal At-Tafila znajdują się ważne stanowiska archeologiczne takie jak stolica Edomitów - Bosra (obecnie miejscowość Buseira) czy skalne refugium Sela, interpretowane często jako ważne miejsce kultowe i arena wielkiej bitwy pomiędzy Izraelitami i Edomitami (9-8 wiek p.n.e). W okolicy znajduje się także słynna Wadi Feynan – dolina, która odegrała kluczową rolę w przetwórstwie miedzi i jej eksporcie na tereny rodzącego się we wczesnej epoce brązu państwa faraonów.

Na płaskowyżu Edom

Krakowskich archeologów, pracujących pod kierunkiem dr. Piotra Kołodziejczyka i dr. Wojciecha Machowskiego z Instytutu Archeologii UJ, szczególnie interesują znaleziska z epoki brązu, które mogą pomóc w odpowiedzi na wiele pytań związanych z obecnością człowieka na terenie Edomu. Drugim ważnym, nurtującym badaczy problemem jest rola tego mikro-regionu w okresie nabatejskim i rzymskim (1 wiek p.n.e - 2 wiek n.e.) oraz jego powiązania ze szlakami handlowymi i innymi ważnymi ośrodkami północnej części Płaskowyżu Edom.

Nadrzędny i długofalowy cel badań krakowskich archeologów (realizowany w ramach projektu: „Heritage - Landscape - Community: At-Tafileh Region (Southern Jordan) Research & Activity Project") stanowić będzie odwzorowanie przebiegu traktów komunikacyjnych na terenie południowej Jordanii i ustalenie roli warunków środowiskowych w rozwoju i przemianach ludzkiej aktywności na tym terenie.

Archeolodzy w niedostępnych górach

Badania prowadzone są w bardzo trudnych, górskich warunkach. Niektóre rejony wytypowanego obszaru są niemal niedostępne lub będą wymagały w przyszłości wykorzystania technik wspinaczkowych i użycia dronów. Rozległa, górska dolina (wadi) rozpoczyna się na Płaskowyżu Edom w okolicach miejscowości At-Tafila i schodzi aż do Wadi al-Araba, która rozciąga się pomiędzy Morzem Martwym a Zatoką Akaba. Krakowscy badacze dokumentują wszystkie znalezione stanowiska i zabytki archeologiczne. Powstaje w ten sposób baza danych przestrzennych dostępnych do dalszej obróbki w systemie GIS (Geographic Information System).

Działalność Instytutu Archeologii UJ na terenie Jordanii stanowi pierwszy, samodzielny polski projekt badawczy na tym obszarze. Kolejna wyprawa rusza we wrześniu 2015.

Migawki z wyprawy badawczej w Jordanii oraz część znalezisk z badań w 2014 roku. fot. Piotr Kołodziejczyk

Polecamy również
Mądra Książka Roku 2018
Mądra Książka Roku 2018
Kryminalistyka od kuchni cz. II
Kryminalistyka od kuchni cz. II
Smartfon zamiast kilofa. Archeologia w XXI wieku
Smartfon zamiast kilofa. Archeologia w XXI wieku
Mistrz Polikarp dyskutuje ze Śmiercią – prof. Maciej Włodarski o odnalezieniu nieznanego wydania utworu
Mistrz Polikarp dyskutuje ze Śmiercią – prof. Maciej Włodarski o odnalezieniu nieznanego wydania utworu