Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki humanistyczne i społeczne

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wzrok i mózg

Wzrok i mózg

Czy wyostrzenie wzroku wpływa na plastyczność ludzkiego mózgu? – pytają badacze z działającego na UJ - Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB).

Naukowcy z Ośrodka Neurobiologii MCB poszukują chętnych, którzy wzięliby udział w ich projekcie badawczym. Jeżeli chcesz przyczynić się do rozwoju wiedzy dotyczącej funkcjonowania mózgu - zapraszamy do zgłaszania swej kandydatury. W badaniach zastosowaną zostaną w nowoczesne metody (m.in. funkcjonalny rezonans magnetyczny) oraz wykorzystywane będą soczewki kontaktowe nowej generacji.

Kluczowym pojęciem związanym z tymi badaniami jest plastyczność mózgu. Możemy ja zdefiniować jako powstawanie nowych komórek nerwowych, nowych połączeń między nimi lub wzmacnianie połączeń, które już istnieją. Procesy te zachodzą również w mózgu osób dorosłych, co pomaga w adaptacji do zmieniających się warunków. Czy wyostrzenie wzroku będzie miało wpływ na plastyczność? Tego właśnie chcą się dowiedzieć naukowcy z MCB. Możesz w tym pomóc.

Zespół badawczy oferuje uczestnikom:

  • Bezpłatny skan głowy w rezonansie magnetycznym. Uczestnicy otrzymają płytę CD z obrazami własnego mózgu uzyskanymi dzięki technice MRI.
  • Bezpłatne kompleksowe badanie okulistyczne.
  • Możliwość otrzymania na miesiąc wysokiej klasy soczewek kontaktowych ze specjalnym filtrem, który powoduje wyostrzenie wzroku.
  • Wynagrodzenie - w zależności od czasu spędzonego w laboratorium - w kwocie od 200 do 500 zł brutto.

Funkcjonalny rezonans magnetyczny (ang. functional magnetic resonance imaging, functional MRI, fMRI)
Obecnie najpopularniejsza metoda pozwalająca na obrazowanie funkcjonowania mózgu, wykorzystująca do otrzymania obrazów silne pole magnetyczne. Istotą badania fMRI jest pomiar tzw. efektu BOLD (blood-oxygen-level-dependent), który polega na tym, że do najbardziej aktywnych części mózgu dostarczana jest większa ilość krwi zawierająca tlen. Bogata w tlen krew ma inne właściwości magnetyczne niż krew uboga w tlen, co pozwala na uzyskanie informacji o zmieniających się w czasie wzorcach aktywności. Za pomocą fMRI możliwe jest badanie m.in. procesów przetwarzania informacji płynących ze zmysłów, a także bardziej złożonych mechanizmów związanych np. z emocjami, pamięcią i językiem.

Jak będzie przebiegało badanie?

Cały eksperyment zaplanowany jest na 6 tygodni. W tym czasie uczestnicy będą proszeni o cotygodniową wizytę w Pracowni Rezonansu Magnetycznego na Kampusie UJ. W trakcie każdej wizyty przeprowadzone zostanie badanie, które pozwala na bezinwazyjne uzyskanie obrazu mózgu (bez potrzeby podawania kontrastów). Takie skanowanie jest nieszkodliwe dla zdrowia; w odróżnieniu od badania rentgenowskiego nie jest emitowane niebezpieczne promieniowenie.

Dodatkowo badany będzie poziom hormonów w próbkach śliny. Uczestnicy będą też przez cały czas nosić na nadgarstku aktigrafy - niewielkie urządzenia do pomiaru aktywności ruchowej.

Kogo zapraszamy do udziału w projekcie?

  • Osoby w wieku 20-35 lat,
  • praworęczne,
  • sypiające między 6-9 godzin na dobę,
  • noszące soczewki kontaktowe, zwłaszcza, jeśli miały dobre doświadczenia z soczewkami do przedłużonego noszenia (których nie zdejmuje się codziennie).

Czynniki wykluczające udział w badaniach:

  • W związku z tym, że w badaniu wykorzystujemy rezonans magnetyczny, uczestnik nie może mieć metalowych elementów w ciele (takich jak np. protezy, rozrusznik serca, stały aparat ortodontyczny), ani innych medycznych przeciwwskazań do badania w rezonansie.
  • Choroby przewlekłe (np. cukrzyca), choroby neurologiczne.

Jak się zgłosić?

fot.: Obraz anatomiczny mózgu wykonany w Pracowni Rezonansu Magnetycznego MCB UJ - przekrój strzałkowy.

Polecamy również
Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Pszczoły na diecie? [wideo]

Pszczoły na diecie? [wideo]