Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki humanistyczne i społeczne

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Audiodeskrypcja - humanistyka pragmatyczna

Audiodeskrypcja - humanistyka pragmatyczna

Dr Anna Jankowska prowadzi badania nad audiodeskrypcją – metodą udostępniającą osobom niewidomym i niedowidzącym kulturę wizualną.

Najnowszymi przedsięwzięciami, w które zaangażowana jest dr Anna Jankowska z Katedry do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową są dwa projekty łączące humanistykę z nowymi technologiami: „AudioMovie – Kino dla Wszystkich" oraz „Open Art – Sztuka Współczesna dla Wszystkich" oba finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Innowacje Społeczne.

Audiodeskrypcja w telefonie

„AudioMovie" - jak wyjaśnia dr Anna Jankowska - to projekt, którego celem jest opracowanie aplikacji na urządzenia przenośne, umożliwiającej udostępnianie audiodeskrypcji w kinach oraz podczas festiwali filmowych. Krakowska badaczka ma za zadanie pokierowanie działaniami konsorcjum naukowego tworzącego wspomnianą aplikację.

Teraz, aby zobaczyć film z audiodekrypcją w kinie lub na festiwalu, osoby z dysfunkcją wzroku muszą wypożyczyć specjalne słuchawki. Ze względu na barierę cenową na ich udostępnienie mogą pozwolić sobie jedynie duże sieci kin lub organizatorzy dużych festiwali. Dzięki AudioMovie osoby potrzebujące audiodeskrypcji będą miały do niej dostęp ze swojego telefonu, w dowolnym kinie i o dowolnej godzinie. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Siódmy Zmysł, Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka", Instytut Technik Innowacyjnych EMAG oraz Centrum Transferu Technologii EMAG.

Audiodeskrypcja – dodatkowy opis słowny, dostarczający osobom niewidomym tych informacji, które pozostali odbierają w postaci wizualnej.

Pełniejszy kontakt z dziełami sztuki

Drugi z projektów - „OpenArt" zmierza do stworzenie innowacyjnego w skali światowej rozwiązania polegającego na opracowaniu multimedialnego przewodnika  na urządzenia przenośne ułatwiającego dostęp do dzieł sztuki osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Będzie on miał także za zadanie ulepszenie doświadczenia odbioru sztuki przez osoby pełnosprawne z Polski i zza granicy.

W realizującym projekt konsorcjum współpracują Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski wraz z Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG, Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych, Ośrodkiem Przetwarzania Informacji, Muzeami Narodowymi w Krakowie i Warszawie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a także ze wspomnianymi już: Fundacją Siódmy Zmysł, Centrum Transferu Technologii EMAG.

„Cieszę się, że humanistyka może być pragmatyczna i że przy współpracy inżynierów możemy robić naukę, która jest nie tylko dla nauki, ale i dla dobra człowieka – to zdanie wypowiedziane przez noblistę Aarona Ciechanovera stało się moim naukowym motto" – podsumowuje relację dotyczącą swych prac badawczych dr Anna Jankowska.

----------------------------------

O badaniach nad audiodeskrypcją czytaj także w "Projektorze Jagiellońskim".

----------------------------------

Fot. Krzysztog Gurszyński, www.realizacja.tv

Polecamy również
Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Pszczoły na diecie? [wideo]

Pszczoły na diecie? [wideo]