Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Gdzie kończy się ciało, a zaczyna umysł?

14.11.2019
Nie każdemu z łatwością przychodzi rozmyślanie o zawiłych zagadnieniach z pogranicza neuronauki poznawczej i badań behawioralnych. Wiele osób w ogóle zastanawia się, po co parać się takimi tematami i w jakim celu miałoby to pomóc ludzkości. Ucieleśnione poznanie? Usytuowana konceptualizacja? Co to właściwie jest? I po co to jest? Przy okazji zbliżającego się wykładu Prof. Winkielmana „Ucieleśniony język emocji. Jak umysł radzi sobie z uczuciami?” organizowanego w ramach cyklu Wielkie Pytania, uchylamy rąbka tajemnicy.
więcej o Gdzie kończy się ciało, a zaczyna umysł?

Disneyland dla turystów, czyli jak ocalić dziedzictwo kulturowe

25.10.2019
Stare Miasto w Krakowie promienieje. „Dziedzictwo ludzkości” wpisane na światową listę UNESCO kusi turystów ulotkami z nieskazitelnie odnowionymi kamienicami, równiutkim brukiem, pięknie oświetlonym zamkiem i urokliwymi uliczkami. Zachwycająca „wielka architektura” otrzymuje swój dawny splendor. Tak pokaźny, że – nierzadko – przewyższa jej oryginalny pierwotny stan. W jaki sposób mądrze badać i oglądać dziedzictwo, aby nie wpaść w pułapkę podziwiania martwych dekoracji?
więcej o Disneyland dla turystów, czyli jak ocalić dziedzictwo kulturowe

Co oznacza druga z rzędu Pokojowa Nagroda Nobla dla Afryki?

17.10.2019
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla po raz drugi z rzędu trafiła na Czarny Ląd. Mimo że premier Etiopii znajdował się na listach potencjalnych kandydatów, sporo osób liczyło na to, że tegoroczne wyróżnienie zostanie przyznane Grecie Thunberg bądź Wysokiemu Komisarzowi Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Co oznacza kolejny "afrykański" pokojowy Nobel dla kontynentu niemal nieustannie nękanego konfliktami zbrojnymi? Kim naprawdę jest Abiy Ahmed Ali? Wszelkie kwestie w tym temacie wyjaśnia prof. dr hab. Robert Kłosowicz - kierownik Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych.
więcej o Co oznacza druga z rzędu Pokojowa Nagroda Nobla dla Afryki?

Abiy Ahmed Ali z Pokojową Nagrodą Nobla 2019

14.10.2019
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla 2019 trafiła do premiera Etiopii Abiy'ego Ahmeda Ali za jego wysiłki dążące do osiągnięcia pokoju i międzynarodowej współpracy - w szczególności za jego inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiadującą Erytreą. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Norweskiego Komitetu Noblewskiego poprosiliśmy dr Małgorzatę Majewską z Zakładu Nowych Mediów Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o Abiy Ahmed Ali z Pokojową Nagrodą Nobla 2019

Literacka Nagroda Nobla z akcentem biało-czerwonym

10.10.2019
W tym roku Akademia Szwedzka przyznał dwie Literackie Nagrody Nobla: za rok obecny oraz za 2018. Tegoroczną nagrodę otrzymał austriacki pisarz i poeta, Peter Handke. Za rok 2018 wyróżnienie dostała polska pisarka, Olga Tokarczuk. Obok Sienkiewicza, Reymonta, Miłosza i Szymborskiej Tokarczuk stała się piątym literackim Noblistą-Polakiem. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dr hab. Annę Łebkowską, Wojciecha Bononowicza i dr Małgorzatę Majewską.
więcej o Literacka Nagroda Nobla z akcentem biało-czerwonym

Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ

10.10.2019
Z okazji tegorocznej ceremonii wręczenia aż dwóch literackich Nagród Nobla zapraszamy do lektury tekstu popełnionego przez Sebastiana Brejnaka, doktoranta kulturoznawstwa na Wydziale Polonistyki UJ. Niepokój to nie tylko temat utworu autorstwa naszego doktoranta, ale również tytuł jego książki "Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości". Gorąco zachęcamy do lektury!
więcej o Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ

Tydzień Noblowski 2019 - komentarze

09.10.2019
Trwa Tydzień Noblowski 2019. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek jest to medycyna lub fizjologia, we wtorek fizyka, w środę chemia, w czwartek literatura. W piątek przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2019 - komentarze

Czy czeka nas kryzys żywnościowy?

14.08.2019
Liczba ludności Ziemi, szacowana obecnie na 7,6 miliardów stale wzrasta, co oznacza konieczność wyprodukowania dla nich wystarczającej ilości pożywienia. Jest to temat niezmiernie ważny, ale i nader kontrowersyjny, także ze względu na zagrożenie dla środowiska naturalnego związane z produkcją żywności. Czy w obliczu dynamicznie postępujących zmian grozi nam kryzys żywnościowy?
więcej o Czy czeka nas kryzys żywnościowy?