Wyniki sortowane według etykiety: innowacje

Ewolucja czy rewolucja? Sztuczna inteligencja puka do drzwi

30.05.2019
Jak nauczyć maszynę empatii? Jak wskazać robotowi, co jest dobre, a co złe? Jakie dylematy moralne stoją przed twórcami, którzy od kilkudziesięciu lat pracują nad technologią sztucznej inteligencji? O tym rozmawiamy z dr Błażejem Sajdukiem z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Ewolucja czy rewolucja? Sztuczna inteligencja puka do drzwi
Podglądanie atomów stało się faktem

15.11.2018
25 października 2018 roku wydano oficjalną decyzję dotyczącą zakupu innowacyjnego mikroskopu elektronowego nowej generacji Cryo-EM, który za kilka miesięcy zacznie działać w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS (NCPS) w ramach nowo utworzonego Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej.
więcej o Podglądanie atomów stało się faktem
Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary

11.05.2018
Taka wiadomość to już niestety nie fikcja. Technologiczne zmiany są tak gwałtowne, że pilnie niezbędne są aktualizacje w wielu dziedzinach życia - na przykład w prawie. Książka Kamila Mamaka, doktoranta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest próbą konfrontacji zmieniającego się świata właśnie z przepisami prawa.
więcej o Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary
Magnetyczny rezonans jądrowy bez wielkich i drogich magnesów

12.02.2018
Współczesne urządzenia wykorzystujące magnetyczny rezonans jądrowy pozwalają na bezinwazyjne spojrzenie do wnętrza ludzkiego ciała lub poznanie budowy cząsteczek chemicznych. Mają jednak sporo niedogodności, z którymi próbują się uporać między innymi badacze z UJ.
więcej o Magnetyczny rezonans jądrowy bez wielkich i drogich magnesów
Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

05.01.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. I do najpopularniejszych i tych nieco zapomnianych warto wrócić!
więcej o Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017
AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

15.11.2017
Współtworzona przez badaczkę z UJ aplikacja w finale konkursu Digital Imagination Challenge! To powszechnie dostępne oprogramowanie na smartfony pozwoli np. osobom starszym w pełni cieszyć się filmem kinowym czy programem w telewizji.
więcej o AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz
Nobel 2017 z chemii: mroźny mikroskop

06.10.2017
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny chemii otrzymało trio niemiecko-szwajcarsko-brytyjskie za opracowanie metody transmisyjnej w kriomikroskopii elektronowej.
więcej o Nobel 2017 z chemii: mroźny mikroskop
Firmy (z) duszą

22.09.2017
Większość firm ściga się w opracowywaniu taktyk wyciskania ze swoich pracowników ostatnich soków. To wszystko oczywiście w ramach poprawy efektywności działania. Czy może być inaczej?
więcej o Firmy (z) duszą