Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

1pytanie: Dlaczego potrzebujemy społeczności sąsiedzkich?

26.04.2016
Wydaje się, że w dzisiejszych miastach potrafimy samodzielnie świetnie radzić sobie w życiu. Czy już nie potrzebujemy sąsiadów? Odpowiada dr Karol Kurnicki z Instytutu Socjologii UJ.
więcej o 1pytanie: Dlaczego potrzebujemy społeczności sąsiedzkich?
Socjologia współczesnej literatury polskiej

21.04.2016
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięli udział w największych badaniach literatury polskiej wydanej po 1989 roku. Ich analizy stworzyły fundament nowej dyscypliny naukowej – socjologii literatury.
więcej o Socjologia współczesnej literatury polskiej
Badania pokazują: równość płci jest ważna dla Polaków i Polek!

11.04.2016
Dzięki współpracy naukowców z UJ oraz Uniwersytetu w Oslo zbadano zjawisko występowania i postrzegania równości płci w życiu codziennym. Okazuje się, że równość płci jest ważną wartością dla ponad 80% Polek i Polaków.
więcej o Badania pokazują: równość płci jest ważna dla Polaków i Polek!

05.02.2016
"Postanowiłem więc poznać świat na własną rękę – i zacząłem podróżować" - zaczyna swą opowieść antropolog kulturowy, prof. Arnold Lebeuf...
więcej o Naukowiec, czyli podróżnik - wywiad z prof. Arnoldem Lebeufem, przedpremierowy fragment ksiażki "Z naukowcami o nauce"
Rozmawiając z socjologami

02.02.2016
Socjolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentują swoje zainteresowania badawcze w serii wywiadów, traktujących o ważnych, często trudnych problemach społecznych.
więcej o Rozmawiając z socjologami
Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)

15.01.2016
Jest takie przykre zjawisko, którego doświadcza każdy z nas. Ma potężny wpływ na naszą psychikę i ciało!
więcej o Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)
Polityka międzynarodowa: komentarze naukowców z UJ

15.01.2016
Naukowcy z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego UJ regularnie komentują sytuację polityczną na łamach nowo utworzonej strony internetowej.
więcej o Polityka międzynarodowa: komentarze naukowców z UJ
Dylematy krymskie. Historia, ludzie, konflikt

12.01.2016
Zimą i wiosną 2014 roku, Krymem wstrząsnęły dramatyczne wydarzenia, zmieniające polityczną rzeczywistość wschodniej Europy. Po miesiącach od tych chwil o konflikcie krymskim coraz mniej się mówi. Powracamy do tego tematu w rozmowie z prof. Ireną Borowik, ekspertem od spraw krymskich.
więcej o Dylematy krymskie. Historia, ludzie, konflikt