Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Nea Pafos - w poszukiwaniu antycznych skarbów

23.08.2016
Rozpoczął się szósty sezon wykopalisk, jakie naukowcy i studenci UJ prowadzą w Nea Pafos na Cyprze.
więcej o Nea Pafos - w poszukiwaniu antycznych skarbów
Dyskusja otwierająca oczy i głowę

09.08.2016
Od kilku lat Towarzystwo Doktorantów UJ organizuje Salon Gigantów, w czasie którego wybierana jest najlepsza popularnonaukowa prezentacja doktoranta z UJ.
więcej o Dyskusja otwierająca oczy i głowę
O poszukiwaniu sensów mówi prof. Marcela Świątkowska

04.07.2016
"Rozmyślając nad tematem doktoratu (...) zdałam sobie sprawę z tego, że warto byłoby zająć się czymś związanym z werbalizacją emocji. Stąd moje zainteresowanie wykrzyknikami."
więcej o O poszukiwaniu sensów mówi prof. Marcela Świątkowska
Metafizyka światła w sztuce współczesnej

13.06.2016
Czym jest sztuka światła? Jakie trendy filozoficzne stanowią jej fundament? Tym zagadnieniami zajmuje się w swoich badaniach dr Paulina Tendera z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.
więcej o Metafizyka światła w sztuce współczesnej
Bezmięsni starożytni

03.06.2016
Gazeta Wyborcza publikuje wywiad z Damianem Miszczyńskim z Instytutu Filologii Klasycznej UJ. Bada on zagadnienie wegetarianizmu wśród starożytnych Greków i Rzymian.
więcej o Bezmięsni starożytni
Kto jest temu winny?

16.05.2016
Badania prowadzone przez polsko-hiszpański zespół psychologów wyjaśniają dlaczego w momentach kryzysu ludzie poszukują konkretnych grup, na które mogą wskazać jako tych, którzy są winni kryzysowej sytuacji.
więcej o Kto jest temu winny?
1pytanie: Czym zajmuje się biohistoria?

10.05.2016
Czy historię można powiązać z przyrodą? Okazuje się, że tak, jeśli połączyć nowoczesne metody i interdyscyplinarne podejście scalające narzędzia biologii, historii, archeologii oraz geografii. W rezultacie powstaje pionierska dyscyplina zwana biohistorią. Szerzej wyjaśnia ten termin dr Adam Izdebski z Instytutu Historii UJ.
więcej o 1pytanie: Czym zajmuje się biohistoria?
Szkoła Promocji Nauki; „Zabronione - dozwolone

09.05.2016
więcej o Szkoła Promocji Nauki; „Zabronione - dozwolone" czyli prawo autorskie dla naukowców