Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Lista artykułów

CAFE NAUKA EXTRA - Bakterie vs. Antybiotyki [video]

CAFE NAUKA EXTRA - Bakterie vs. Antybiotyki [video]

19.12.2019
Cafe Nauka oraz Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UJ CM zapraszają na spotkanie poświęcone rosnącej oporności bakterii na antybiotyki. Masz wiedzę na ten temat? Przyjdź ją zweryfikować! Nie rozumiesz lub nie wiesz? Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości!
więcej o CAFE NAUKA EXTRA - Bakterie vs. Antybiotyki [video]
Tydzień Noblowski 2019 - komentarze

Tydzień Noblowski 2019 - komentarze

09.10.2019
Trwa Tydzień Noblowski 2019. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek jest to medycyna lub fizjologia, we wtorek fizyka, w środę chemia, w czwartek literatura. W piątek przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2019 - komentarze
Nobel 2019 z medycyny/fizjologii - jak komórki wyczuwają tlen?

Nobel 2019 z medycyny/fizjologii - jak komórki wyczuwają tlen?

07.10.2019
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny medycyny/fizjologii przyznano Williamowi G. Kaelinowi Jr., Sir Peteowi J. Ratcliffe'owi i Greggowi J. Semenza za odkrycie mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za dostosowywanie się komórek do dostępności tlenu. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy specjalistów z UJ - prof. Piotra Laidlera, dr Kingę Kocembę-Pilarczyk, prof. Tomasza Brzozowskiego i dr hab. Agnieszkę Jaźwę-Kusior.
więcej o Nobel 2019 z medycyny/fizjologii - jak komórki wyczuwają tlen?
Otyłość. Problem miast czy wsi?

Otyłość. Problem miast czy wsi?

30.09.2019
Liczba osób otyłych dramatycznie rośnie z roku na rok w większości krajów świata. Wraz z nią zwiększa się liczba mieszkańców miast. Przez długie lata intuicyjnie łączono więc życie w aglomeracjach miejskich ze wzrostem masy ciała. Okazuje się jednak, że tego typu przekonanie jest błędne. Najnowsze badania międzynarodowe, w które zaangażowane były zespoły prof. Grażyny Jasieńskiej oraz prof. Andrzeja Pająka z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM, demaskują prawdę o jednej z groźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszego świata.
więcej o Otyłość. Problem miast czy wsi?
Jak mądrze pić wodę?

Jak mądrze pić wodę?

30.08.2019
Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu. Bez niej niemożliwe jest jego prawidłowe funkcjonowanie. Jak zatem obliczyć, ile dziennie powinniśmy jej wypić, aby nie dopuścić do groźnego dla nas odwodnienia? Po jakie napoje warto sięgać? Odpowiedzi na te pytania udziela prof. Małgorzata Zwolińska-Wcisło, dr Magdalena Przybylska-Feluś i mgr Agnieszka Dąbek z Zakładu Dietetyki Klinicznej Wydziału Lekarskiego UJ CM.
więcej o Jak mądrze pić wodę?
Mity laktacyjne – co na to nauka?

Mity laktacyjne – co na to nauka?

19.07.2019
Wokół tematu karmienia piersią latami narastało wiele kontrowersji i sprzecznych informacji. Aby obalić te najbardziej szkodliwe i sporne, zweryfikowaliśmy je pod kątem aktualnej wiedzy naukowej. Pomagały nam w tym specjalistki w tej dziedzinie i absolwentki UJ – Anna Kotlińska, Anna Pactwa, Katarzyna Mozdyniewicz oraz Paulina Nowińska.
więcej o Mity laktacyjne – co na to nauka?
Kryzys uchodźczy jako wyzwanie dla zdrowia publicznego

Kryzys uchodźczy jako wyzwanie dla zdrowia publicznego

28.06.2019
20 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Uchodźcy. Ostatnie szacunki z końca 2018 roku wykazują, że problem wynikający z konieczności opuszczenia swojego miejsca zamieszkania i kraju dotyczy ponad 70 milionów ludzi na całym świecie. O swoich doświadczeniach z pracy wolontariackiej na rzecz dzieci w obozie dla uchodźców z Syrii w kontekście wyzwań dla zdrowia publicznego dzieli się Anita Zalisz, studentka Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Kryzys uchodźczy jako wyzwanie dla zdrowia publicznego
Zdrowie własne i publiczne – najefektywniejsza inwestycja

Zdrowie własne i publiczne – najefektywniejsza inwestycja

26.06.2019
Czym jest zdrowie publiczne? Zgodnie z nowoczesnym podejściem jest ono interdyscyplinarną nauką i sztuką zapobiegania chorobom oraz przedłużania i poprawy jakości ludzkiego życia. Jak przekonuje nasza rozmówczyni, prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM, jest to jedna z najważniejszych dziedzin życia społecznego i politycznego, zaś do ważnych jej elementów należy profilaktyka chorób. W związku z tym, że tematyce tej poświęciła imponujące 45 lat swojej kariery naukowej, dzisiaj prezentuje nam niewielki fragment swoich dokonań na tym polu.
więcej o Zdrowie własne i publiczne – najefektywniejsza inwestycja