Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

„Odpal kompa i daj lajka XD”, czyli językoznawcy wobec zmian w języku

20.02.2018
Czy językoznawcy nie są zbyt tolerancyjni wobec zmian w języku? A może przeciwnie, są zbyt konserwatywni, wciąż upierają się, że musi być tak, jak drzewiej bywało? Na te pytania, w specjalnym tekście dla www.NAUKA.uj.edu.pl, odpowiada dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki UJ, autorka tekstów, z którymi zmagają się uczestnicy Dyktanda Krakowskiego.
więcej o „Odpal kompa i daj lajka XD”, czyli językoznawcy wobec zmian w języku
Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie

17.01.2018
Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej? W tym pytaniu często ukryta jest wątpliwość, co do sensu ich zachowania. Jak to możliwe, że... - pytamy. Taka perspektywa obecna jest też w naszym myśleniu o współczesnej Rosji, jej przywódcy i rzeszach obywateli - tych którzy popierają, a nawet kochają Władimira Władimirowicza Putina.
więcej o Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie
Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

05.01.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. I do najpopularniejszych i tych nieco zapomnianych warto wrócić!
więcej o Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017
Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny

19.12.2017
Lekarze biją na alarm: więcej osób zagrożonych jest dziś zdrowotnymi konsekwencjami otyłości niż niedożywienia. Ale otyłość – co podkreśla na swym blogu Ewa Kopczyńska – to nie tylko kwestia zdrowia.
więcej o Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny
Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu

09.11.2017
Wiele osób opowiada i zaśmiewa się do łez z dowcipów o skąpych Żydach, leniwych Murzynach, czy Polakach-złodziejach. Inni jednak, żarty tego typu uważają za niesmaczne, prymitywne, obraźliwe a nawet społecznie szkodliwe. Czy mają rację? Czy określone poczucie humoru może być niedopuszczalne z moralnego punktu widzenia?
więcej o Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu
Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]

26.10.2017
23 października 2017 roku Uniwersytet Jagielloński gościł filozofa i badacza umysłu – prof. Daniela Dennetta. Jego wykład „Od bakterii do Bacha i z powrotem”, wygłoszony w ramach projektu Wielkie Pytania - przyciągnął rzesze słuchaczy. Dlaczego to właśnie Dennett wzbudził tak duże zainteresowanie?
więcej o Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]
Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca

28.08.2017
W kwietniu 2017 roku Mateusz Hołda obronił doktorat, mimo że, był jeszcze studentem medycyny na Wydziale Lekarskim UJ CM. Taka sytuacja zdarzyła się w Polsce po raz pierwszy.
więcej o Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca
Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań

14.08.2017
Płodność kobiety kształtują dwa hormony: estrogen i progesteron. Mają one pierwszorzędne znaczenie w dojrzewaniu, wpływają na zapłodnienie i rozwój płodowy potomstwa. Niestety mają one też ciemną stronę – odgrywają ważną rolę w rozwoju nowotworów: piersi, jajników i macicy. Czyżby ewolucja „nie popisała się”, oddając nam do użytku coś, co z jednej strony tworzy życie, a z drugiej – zabija?
więcej o Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań