Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Lista artykułów

Co należy zrobić dla systemu ochrony zdrowia w sytuacji pandemii

Co należy zrobić dla systemu ochrony zdrowia w sytuacji pandemii

02.04.2020
Apel zatroskanych z Instytutu Zdrowia Publicznego (CM UJ w Krakowie), Fundacji Naukowej CASE oraz Rady Konsultacyjnej Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
więcej o Co należy zrobić dla systemu ochrony zdrowia w sytuacji pandemii
Plaga szarańczy w Afryce. Część I - przyczyny

Plaga szarańczy w Afryce. Część I - przyczyny

09.03.2020
Światowe i krajowe media alarmują ostatnio o kolejnej pladze szarańczy jaka nawiedziła szczególnie Afrykę Wschodnią. Masowy wzrost jej liczebności rozpoczął się w Somalii oraz Etiopii, a jej chmary liczące ok. 150 mln osobników każda, najpierw przeniosły się z Somalii do Kenii, a potem pojawiły się w Ugandzie i Tanzanii. O przyczynach pojawienia się takiego zjawiska pisze dr hab. Stanisław Knutelski z Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ.
więcej o Plaga szarańczy w Afryce. Część I - przyczyny
Sepsa. Co warto o niej wiedzieć? [video]

Sepsa. Co warto o niej wiedzieć? [video]

27.02.2020
Dlaczego sepsa tak często kończy się śmiercią? Jak się ją leczy? Jak można się przed nią uchronić? Prof. UJ dr hab. Tomasz Gosiewski z Zakładu Molekularnej Mikrobiologii Medycznej Katedry Mikrobiologii UJ CM odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sepsy, która jest dzisiaj jedną z najczęstszych przyczyn umieralności pacjentów na świecie.
więcej o Sepsa. Co warto o niej wiedzieć? [video]
Jak mądrze wydawać pieniądze z NFZ?

Jak mądrze wydawać pieniądze z NFZ?

21.02.2020
Publiczny pieniądz przekazywany na refundację lekową to temat gorących dyskusji trwających od wielu lat. W jaki sposób można oszacować, że postąpiono „mądrze”, przeznaczając określoną kwotę na dany lek bądź usługę medyczną? O tym, jak działają mechanizmy wydawania pieniędzy na opiekę zdrowotną pisze dr Tomasz Bochenek z Instytutu Zdrowia Publicznego CM UJ.
więcej o Jak mądrze wydawać pieniądze z NFZ?
Mądra Książka Roku 2019

Mądra Książka Roku 2019

19.02.2020
Piąta edycja konkursu "Mądra Książka Roku" zbliża się wielkimi krokami. Już po raz kolejny współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. W dniach od 1 do 31 marca 2020 roku zapraszamy do udziału w głosowaniu społeczność akademicką na najlepszą książkę popularnonaukową.
więcej o Mądra Książka Roku 2019
Tydzień mózgu 2020 ONLINE

Tydzień mózgu 2020 ONLINE

17.02.2020
Tegoroczna edycja Tygodnia Mózgu została przeniesiona z pierwotnego, wiosennego terminu, na październik 2020 roku. Od 19 do 24 października zapraszamy wszystkich do oglądania razem z nami wykładów online, które zostały przygotowane przez wybitnych specjalistów.
więcej o Tydzień mózgu 2020 ONLINE
Co słyszą rośliny?

Co słyszą rośliny?

13.02.2020
Nasz świat jest pełen dźwięków – od buczenia trzmieli, przez szemrzące strumyki, po szeleszczące podmuchy wiatru. Każdy z nich ma dla nas znaczenie. Może na przykład informować o źródle wody, niebezpieczeństwie bądź nadchodzącej zmianie pogody. A jak to jest ze światem roślin? Czy żyją one w ciszy? Czy nasłuchiwanie otaczającego świata ma dla nich jakikolwiek sens? A jeśli słyszą, to gdzie mają uszy? O roślinnej polifonii opowiada doktor Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin UJ.
więcej o Co słyszą rośliny?
Gospodarcze koszty epidemii koronawirusa

Gospodarcze koszty epidemii koronawirusa

07.02.2020
Epidemia koronawirusa 2019-nCoV, która wybuchła w grudniu w środkowych Chinach, doprowadziła już do śmierci niemal 500 osób. Tym samym liczba ofiar zbliża się do tej, z czasów epidemii SARS w 2002 i 2003 roku. Przedłużający się kryzys bez wątpienia będzie niósł za sobą konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale także społeczne, polityczne i gospodarcze. Pierwsze oznaki tych ostatnich są już widoczne. O tym, jak koronawirus infekuje chińską gospodarkę, pisze mgr Adrian Brona, doktorant z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Gospodarcze koszty epidemii koronawirusa