Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Czy mumie z Peru przemówią?

14.06.2017
Czy można odtworzyć losy ludzi, którzy nie zostawili po sobie żadnych zapisków? Łukasz Majchrzak, doktorant z Instytutu Archeologii UJ, postanowił to sprawdzić, badając - przy użyciu nowoczesnych metod z dziedziny archeologii, biologii oraz chemii analitycznej - andyjskie mumie kultury Chancay.
więcej o Czy mumie z Peru przemówią?

Nieśmiertelność już za 30 lat?

10.05.2017
Ray Kurzweil, wpływowy futurolog – człowiek, który trafnie przewidział pojawienie się bezprzewodowego internetu, dziś formułuje kolejną, rewolucyjną wizję przyszłości: od 2045 roku człowiek będzie mógł żyć wiecznie. Bzdury! A może Kurzweil ma jakieś przekonujące argumenty na poparcie swego twierdzenia?
więcej o Nieśmiertelność już za 30 lat?

W przestrzeni pytań o przyszłość [video]

26.01.2017
Sztuczna inteligencja, transhumanizm, bionika, nanoboty – jest wiele pojęć dotyczących przyszłości. Każde z nich ukazuje tak nowatorską wizję następnych lat i wieków, że trudno ją ogarnąć za pomocą zestawu myśli i doświadczeń, którymi dysponujemy obecnie.
więcej o W przestrzeni pytań o przyszłość [video]

Ewolucja i antropocen. Pytania o człowieka

09.12.2016
W jakich czasach żyjemy? Kim teraz jest człowiek? Jak można go postrzegać, biorąc pod uwagę wzajemne wpływy człowieka i otoczenia biologicznego? To kwestie, które połączyły dwa pierwsze spotkania krakowskiego „Tygodnia ewolucji”.
więcej o Ewolucja i antropocen. Pytania o człowieka

Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.3

28.11.2016
Ostatni fragment rozmowy z dr Katarzyną Kuras z Instytutu Historii UJ, która opowiada o dzieciach i polskiej królowej Francji, o dworskiej wolności, celebrytach oraz... konfiturach Marysieńki.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.3

Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.2

21.11.2016
Kolejna część wprowadzenia na salony magnackie. Dr Katarzyna Kuras opowiada m.in. o pozycji kobiet, przejażdżkach zamknięta karetą, straszliwych waporach i pułapkach we włosach.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.2

Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.1

17.11.2016
Od pytania o zderzenie polskiego sarmatyzmu z zachodnim stylem życia, po kwestie higieny, kulinariów i relacji męsko-damskich; dzięki dr Katarzynie Kuras zaglądamy do apartamentów, sal balowych, gabinetów i ogrodów polskiej arystokracji.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.1

5000 metrów nad poziomem cukru

31.10.2016
Na Uniwersytecie Jagiellońskim realizowany był projekt, który łączył badania naukowe i wyprawy w wysokie góry. Nie byłoby w tym nic oryginalnego, gdyby nie fakt, że zdobywcami szczytów są pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1.
więcej o 5000 metrów nad poziomem cukru