Wyniki sortowane według etykiety: 1pytanie

24.06.2016
Kleszcze, meszki, komary, osy – dobrze znamy nieprzyjemne niespodzianki, jakie mogą nas spotkać ze strony tych zwierząt. Rośliny wydają się dużo bezpieczniejsze, ale czy na pewno takie są? Wyjaśnia i przestrzega dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.
więcej o 1pytanie: Jakie niebezpieczne rośliny możemy spotkać w naszym otoczeniu? [infografiki]

30.05.2016
Ponad 100 lat temu, w odległych górach Kanady odnaleziono świetnie zachowane skamieniałości. Ich cechą szczególną jest zdumiewający, wręcz przywołujący obrazy stworów z filmów science-fiction, wygląd stworzeń, które odcisnęły się w skałach. O tym fenomenie opowiada prof. M. Adam Gasiński z Instytutu Nauk Geologicznych UJ
więcej o 1pytanie: Co znaleziono w łupkach z Burgess i dlaczego dla nauki jest to tak ważne?
1pytanie: Czym zajmuje się biohistoria?

10.05.2016
Czy historię można powiązać z przyrodą? Okazuje się, że tak, jeśli połączyć nowoczesne metody i interdyscyplinarne podejście scalające narzędzia biologii, historii, archeologii oraz geografii. W rezultacie powstaje pionierska dyscyplina zwana biohistorią. Szerzej wyjaśnia ten termin dr Adam Izdebski z Instytutu Historii UJ.
więcej o 1pytanie: Czym zajmuje się biohistoria?
1pytanie: Dlaczego potrzebujemy społeczności sąsiedzkich?

26.04.2016
Wydaje się, że w dzisiejszych miastach potrafimy samodzielnie świetnie radzić sobie w życiu. Czy już nie potrzebujemy sąsiadów? Odpowiada dr Karol Kurnicki z Instytutu Socjologii UJ.
więcej o 1pytanie: Dlaczego potrzebujemy społeczności sąsiedzkich?
1pytanie: Po co nam gorączka?

12.04.2016
Gdy czujemy, że z naszym zdrowiem nie wszystko jest w porządku, często pierwszym objawem takiego stanu jest gorączka. W powszechnym mniemaniu powinno się ją zwalczać, ale czy na pewno?
więcej o 1pytanie: Po co nam gorączka?
1pytanie: Jak przebiega spotkanie płodu i noworodka z drobnoustrojami?

29.02.2016
Drobnoustroje są wszędzie. Nie może więc dziwić pytanie o ich obecność już od poczęcia aż do pierwszych miesięcy życia poza ciałem matki. Czy dziecko w łonie rozwija się w sterylnym środowisku? A co dzieje się w momencie porodu i pierwszych chwil samodzielnego życia? Czy wtedy następuje nagły zmasowany atak bakterii? O te kwestie zapytaliśmy dr. hab. Tomasza Gosiewskiego z Katedry Mikrobiologii UJ CM.
więcej o 1pytanie: Jak przebiega spotkanie płodu i noworodka z drobnoustrojami?
1pytanie: Jak zaobserwowano fale grawitacyjne?

15.02.2016
Nobel, przełom w nauce, wiekopomne odkrycie - tak skwitował naukowy świat ogłoszoną 11 lutego informację potwierdzającą istnienie fal grawitacyjnych. Czym jest to zjawisko tłumaczy dr Sebastian Szybka z Obserwatorium Astronomicznego UJ.
więcej o 1pytanie: Jak zaobserwowano fale grawitacyjne?
1pytanie: Czy można produkować wodór używając mikroorganizmów?

04.01.2016
Czy czeka nas przełom w nauce i zaczniemy produkować wodór używając mikroorganizmów? Na pytanie dotyczące tego niezwykłego sposobu produkcji wodoru odpowiada dr Dariusz Dziga z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
więcej o 1pytanie: Czy można produkować wodór używając mikroorganizmów?