Wyniki sortowane według etykiety: 1pytanie

Co to jest stylometria?

07.11.2018
Niegdyś odnalezienie anonimowego autora tekstu było niemożliwe. Aktualnie stylometria jest narzędziem, które pozwala na identyfikowanie twórców na podstawie policzalnych cech językowych tekstu – na przykład częstotliwości występowania słów. Badania takie są też prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim. O swoiste wkroczenie matematyki do poetyki zapytaliśmy dr. Michała Choińskiego i dr. Jana Rybickiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ.
więcej o Co to jest stylometria?
Jak wyglądały okolice dzisiejszego Krakowa 100 milionów i 100 tysięcy lat temu?

31.08.2018
Spacerując po krakowskim Rynku czy biwakując w podkrakowskim lesie zadajemy sobie czasem pytanie: jak to miejsce wyglądało w przeszłości? Postanowiliśmy w tę przeszłość zagłębić się bardzo mocno - aż do czasów, gdy na Ziemi królowały dinozaury. Pomocy udzielili nam eksperci z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Jak wyglądały okolice dzisiejszego Krakowa 100 milionów i 100 tysięcy lat temu?
Czym jest krzyżowanie roślin? Gatunki dzikie i stworzone przez człowieka

08.05.2018
Infografika, którą można znaleźć w tekście, przedstawia proces prowadzący do powstania cytrusów - grejpfrutów, cytryn i pomarańczy, które znamy współcześnie. Ich obecność w naszym menu nie byłaby możliwa bez krzyżowania roślin i innych metod selekcji. O tych zagadnieniach rozmawiamy z dr. Piotrem Klepackim z Ogrodu Botanicznego UJ.
więcej o Czym jest krzyżowanie roślin? Gatunki dzikie i stworzone przez człowieka

16.03.2018
Arabska Wiosna na Bliskim Wschodzie przebiegała odmiennie. W krajach pod wieloma względami podobnymi historia potoczyła się zupełnie inaczej - dochodziło do rewolucji lub wybuchu wojny domowej, wprowadzano reformy polityczne, ale znalazły się i takie miejsca, w których systemy polityczne przetrwały niezmienione. O wyjaśnienie tych różnic poprosiliśmy dr. Łukasza Fyderka z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Dlaczego w niektórych państwach arabskich doszło do rewolucji i przemian, a inne przetrwały niezmienione?
Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?

28.11.2017
Drzewa, podobnie do innych roślin, produkują tlen. Wniosek nasuwa się sam – więcej drzew – więcej tlenu. Czy zatem remedium na smog w miastach są drzewa w dużych ilościach? Odpowiedź nie jest ani łatwa ani jednoznaczna. Na 1pytanie odpowiada dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.
więcej o Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?
Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

03.10.2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy zapis wykładu, jaki na inaugurację roku akademickiego 2017/18 wygłosiła dr hab. Justyna Drukała, biolog i kierownik Banku Komórek na UJ. Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy o regeneracji komórek i narządów – przyszłości medycyny.
więcej o Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?
Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu?

14.09.2017
Jak powstają złoża ropy i gazu? Dlaczego Polska pod względem ich wielkości nie dorównuje Bliskiemu Wschodowi? Na te pytania odpowiada dr hab. Patrycja Wójcik-Tabol z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu?
Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie?

28.07.2017
Dla kobiecej stopy nie lada wyzwaniem jest całodniowe chodzenie w obcasach. Co tak naprawdę dzieje się z nogami w trakcie tego (wbrew pozorom) skomplikowanego procesu? Na to i inne pytania odpowiada dr hab. n. med. Artur Gądek – ortopeda i traumatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
więcej o Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie?