Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Alicja po drugiej stronie lustra

19.06.2019
Znaczna grupa asymetrycznych związków chemicznych występujących na świecie może istnieć w dwóch formach, które – posiadając dokładnie takie same wzory sumaryczne – tworzą swoje odbicia lustrzane, czyli są chiralne. O tym, jakie to ma znaczenie dla świata, opowiada prof. Małgorzata Barańska z Wydziału Chemii UJ, której zespół w ostatnich dniach dokonał znaczących odkryć w dziedzinie wzbudzania chiralności cząstek.
więcej o Alicja po drugiej stronie lustra
W zatrutym ogrodzie

06.06.2019
Gdy rośliny stają się lekarstwem na nasze problemy, rodzi się technika zwana fitoremediacją. Jest to nic innego, jak wykorzystywanie ich w procesie oczyszczania środowiska. O tym, w jaki sposób rośliny radzą sobie z tak trudnym zadaniem opowiada doktor Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
więcej o W zatrutym ogrodzie
Rośliny (nie)przyjazne pszczołom

07.05.2019
Co jedzą pszczoły? W jaki sposób menu wpływa na rozwój i wzrost tych niezmiernie ważnych dla naszej egzystencji owadów? Dr Michał Filipiak, pracownik Instytutu Nauk o Środowisku UJ zajmujący się na co dzień dietą pszczół, opowiada, jak ważne jest prawidłowe zbilansowanie pszczelego pokarmu.
więcej o Rośliny (nie)przyjazne pszczołom
Sezon na kleszcza

26.04.2019
Plaga zainfekowanych kleszczy to alarmujące zjawisko, któremu z niepokojem przygląda się od kilku lat coraz więcej osób. Od początku lat 90-tych liczba zarażonych osobników wzrosła ponad 10 razy. Skąd ten nagły wysyp krwiożerczych insektów? Jakie niesie ze sobą konsekwencje i zagrożenia? Czego możemy spodziewać się w ciągu najbliższych lat? Aby lepiej zrozumieć obecny stan rzeczy, przyjrzeliśmy się bliżej jego genezie.
więcej o Sezon na kleszcza
Trudne powroty wędrujących ptaków [Q&A]

08.04.2019
Wiosną - „wielkie powroty” naszych ptaków, na które nostalgicznie spoglądali od wielu stuleci nasi rodacy. Jesienią - „ptasie sejmiki”, czyli ostatnie wspólne żerowanie przed odlotem. Dlaczego ptaki migrują do „ciepłych krajów”? Jak dużo tracą i poświęcają? W jaki sposób muszą się przygotować do długiego lotu? Specjalnie dla was przygotowaliśmy małe Q&A o ptasich wędrówkach, w którym pomagał nam dr Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Trudne powroty wędrujących ptaków [Q&A]
Nauka języka morskich ssaków, czyli co delfin miał na myśli?

02.04.2019
Jak wygląda życie społeczne delfinów? W jaki sposób wyrażają one swoje emocje? Czym objawia się ich... kultura osobista? Prof. Vincent Janik z Uniwersytetu w St. Andrews, jeden z najsłynniejszych badaczy języka ssaków morskich, gości w Krakowie w związku ze swoim wystąpieniem "Delfiny, wieloryby i natura języka" (02.04.2019). Nie przepuściliśmy takiej okazji i zadaliśmy profesorowi kilka pytań uchylając rąbka tajemnicy fascynującego świata jego badań.
więcej o Nauka języka morskich ssaków, czyli co delfin miał na myśli?

28.03.2019
Przez kilka milionów lat ewolucji człowieka aktywność fizyczna była ściśle związana z jego łowiecko-zbierackim trybem życia, przyczyniającym się do rozwoju mózgu i możliwości poznawczych. W efekcie rosła jego energochłonność, wymuszająca z kolei coraz więcej ruchu. Współczesne obserwacje neurobiologiczne potwierdzają te zależności – aktywność fizyczna powoduje stymulację siły połączeń międzyneuronalnych, tworzenie się nowych synaps i powstawanie nowych neuronów. Prezentujemy wam dzisiaj skrót wykładu prof. Filipa Rybakowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który odbył się w ramach Tygodnia Mózgu 2019.
więcej o Ćwiczenie mózgu na siłowni, czyli jak aktywność fizyczna wpływa na neuroplastyczność
Dlaczego natura stroni od kwadratów?

06.03.2019
Friedensreich Hundertwasser, słynny austriacki artysta powiedział kiedyś, że "prosta linia, to efekt tchórzliwego rysowania od linijki; to linia, która nie występuje w przyrodzie". Jednak czy zdolność (a raczej brak zdolności) natury do formowania się w regularne kształty, takie jak np. kwadraty, może wynikać tylko i wyłącznie z aspektów estetycznych? O naturalnej geometrii opowiada dr Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin UJ.
więcej o Dlaczego natura stroni od kwadratów?