Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Kraków: Ponad 100 dni upałów w roku. To możliwe.

02.12.2015
W Paryżu szczyt klimatyczny i debata, jak ograniczyć ocieplenie na naszym globie o 2 stopnie Celsjusza. A w Krakowie naukowcy publikują prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na miasta naszego regionu, między innymi stolicę Małopolski.
więcej o Kraków: Ponad 100 dni upałów w roku. To możliwe.
Geny i mieszanie się gatunków

24.11.2015
Przenikanie genów z jednego gatunku do innego i potencjalne skutki tego procesu – to zagadnienia, którym przygląda się dr hab. Wiesław Babik, biolog z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki.
więcej o Geny i mieszanie się gatunków
1pytanie: HPV – z czym mamy do czynienia?

13.11.2015
Czy głosując za lub przeciw szczepieniom na HPV, wiemy z czym mamy do czynienia?
więcej o 1pytanie: HPV – z czym mamy do czynienia?
Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów

30.10.2015
W artykule opublikowanym przez "Structure" zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z UJ, odsłania budowę białek odpowiedzialnych za maskowanie się nowotworów.
więcej o Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów
Ewolucja zilustrowana

27.10.2015
Chcąc odczarować abstrakcyjną naturę biologii ewolucyjnej – badacze postanowili obrócić ją w kolorową opowieść o zmieniającym się życiu i napędzających te zmiany procesach genetycznych.
więcej o Ewolucja zilustrowana
Tropem zagadek mózgu

19.10.2015
Nasz mózg jest bardziej elastyczny niż dotąd mogliśmy uważać. Ta jego plastyczność może odpowiadać za sukces cywilizacyjny Homo sapiens. Takie przypuszczenia potwierdzają badania psychologów z UJ.
więcej o Tropem zagadek mózgu
Radio Kraków: Dobór płciowy - to się opłaca! [posłuchaj]

17.08.2015
Dr Łukasz Michalczyk z UJ jest członkiem zespołu badającego wpływ doboru płciowego na jakość populacji. Jak się okazuje istnienie samców ma sens!
więcej o Radio Kraków: Dobór płciowy - to się opłaca! [posłuchaj]
Nauka, kawa, podróże. Wywiad zapowiadający publikację "Z naukowcami o nauce"

06.08.2015
Obszerny wywiad z prof. Ryszardem Laskowskim, biologiem z UJ. Opowiada on w nim m.in. o pożytkach z rozwiązania zakładów w instytucie oraz o swych wyprawach w tropiki.
więcej o Nauka, kawa, podróże. Wywiad zapowiadający publikację "Z naukowcami o nauce"