„Odpal kompa i daj lajka XD”, czyli językoznawcy wobec zmian w języku

20.02.2018
Czy językoznawcy nie są zbyt tolerancyjni wobec zmian w języku? A może przeciwnie, są zbyt konserwatywni, wciąż upierają się, że musi być tak, jak drzewiej bywało? Na te pytania, w specjalnym tekście dla www.NAUKA.uj.edu.pl, odpowiada dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki UJ, autorka tekstów, z którymi zmagają się uczestnicy Dyktanda Krakowskiego.
więcej o „Odpal kompa i daj lajka XD”, czyli językoznawcy wobec zmian w języku

Magnetyczny rezonans jądrowy bez wielkich i drogich magnesów

12.02.2018
Współczesne urządzenia wykorzystujące magnetyczny rezonans jądrowy pozwalają na bezinwazyjne spojrzenie do wnętrza ludzkiego ciała lub poznanie budowy cząsteczek chemicznych. Mają jednak sporo niedogodności, z którymi próbują się uporać między innymi badacze z UJ.
więcej o Magnetyczny rezonans jądrowy bez wielkich i drogich magnesów

Dlaczego wcześniaki są bardziej narażone na zakażenia?

24.01.2018
Na oddziałach neonatologicznych nie brak jest noworodków ważących ledwie kilkaset gram. Postęp medycyny umożliwia przeżycie tak małych dzieci. Sprawia równocześnie, że musimy się wciąż mierzyć z nowymi wyzwaniami intensywnej terapii wcześnie urodzonych maluchów.
więcej o Dlaczego wcześniaki są bardziej narażone na zakażenia?

Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie

17.01.2018
Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej? W tym pytaniu często ukryta jest wątpliwość, co do sensu ich zachowania. Jak to możliwe, że... - pytamy. Taka perspektywa obecna jest też w naszym myśleniu o współczesnej Rosji, jej przywódcy i rzeszach obywateli - tych którzy popierają, a nawet kochają Władimira Władimirowicza Putina.
więcej o Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie

Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

05.01.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. I do najpopularniejszych i tych nieco zapomnianych warto wrócić!
więcej o Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny

19.12.2017
Lekarze biją na alarm: więcej osób zagrożonych jest dziś zdrowotnymi konsekwencjami otyłości niż niedożywienia. Ale otyłość – co podkreśla na swym blogu Ewa Kopczyńska – to nie tylko kwestia zdrowia.
więcej o Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny

Silmido – wyspa zabójców Kim Ir Sena

12.12.2017
W 1968 roku grupa komandosów z Korei Północnej przedostało się przez granicę z misją zamordowania prezydenta Korei Południowej Park Chung-hee. Zostali powstrzymani. Niewiele osób wie, że Południe szykowało odwet.
więcej o Silmido – wyspa zabójców Kim Ir Sena

Dobroduszny?! Niekoniecznie. Sekretna historia świętego Mikołaja

05.12.2017
W wesołym, przedświątecznym nastroju zabieramy naszych czytelników w wyprawę śladami Mikołaja – jego kulturowych wcieleń i zagadek. Naszym przewodnikiem jest dr Maciej Czeremski z Instytutu Religioznawstwa UJ, autor bloga „Marka i mit”.
więcej o Dobroduszny?! Niekoniecznie. Sekretna historia świętego Mikołaja