1pytanie: HPV – z czym mamy do czynienia?

13.11.2015
Czy głosując za lub przeciw szczepieniom na HPV, wiemy z czym mamy do czynienia?
więcej o 1pytanie: HPV – z czym mamy do czynienia?
Dług - otyłość naszych czasów [infografika]

05.11.2015
Jednym z najpowszechniejszych problemów naszego stylu życia jest… zadłużanie się. To zmora ekonomicznej nadwagi. W tej dziedzinie wzorcem niezdrowego trybu życia jest Grecja.
więcej o Dług - otyłość naszych czasów [infografika]
Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów

30.10.2015
W artykule opublikowanym przez "Structure" zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z UJ, odsłania budowę białek odpowiedzialnych za maskowanie się nowotworów.
więcej o Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów
Ewolucja zilustrowana

27.10.2015
Chcąc odczarować abstrakcyjną naturę biologii ewolucyjnej – badacze postanowili obrócić ją w kolorową opowieść o zmieniającym się życiu i napędzających te zmiany procesach genetycznych.
więcej o Ewolucja zilustrowana
Słońce w Krakowie [video]

22.10.2015
138 km to odległość jaka dzieli Kraków od Częstochowy. Tyle kilometrów kabla potrzebne jest, by połączyć urządzenia synchrotronu Solaris.
więcej o Słońce w Krakowie [video]
NIMB

21.10.2015
"Nie przypadkowo opatrzyliśmy NIMBa hasłem >>OdkryjPrzestrzenieNowejNauki<< – bo właśnie pokazując różne związki nauki z wieloma dziedzinami życia (np. kulturą popularną, edukacją, sztuką, mediami itp.) nasi czytelnicy mogą odkryć, czym jest nowoczesna nauka i jak znaleźć w niej miejsce dla siebie".
więcej o NIMB
Wybory 2015. Nie tylko o ordynacji wyborczej, frekwencji i JOW-ach

19.10.2015
O istotnych kwestiach z zakresu nauk o polityce, socjologii politycznej i matematyki wyborczej, sprawach, mających wpływ na kształt polskiej polityki, rozmawiamy z prof. Markiem Bankowiczem
więcej o Wybory 2015. Nie tylko o ordynacji wyborczej, frekwencji i JOW-ach
Tropem zagadek mózgu

19.10.2015
Nasz mózg jest bardziej elastyczny niż dotąd mogliśmy uważać. Ta jego plastyczność może odpowiadać za sukces cywilizacyjny Homo sapiens. Takie przypuszczenia potwierdzają badania psychologów z UJ.
więcej o Tropem zagadek mózgu