W jakim tempie obraca się czarna dziura?

18.03.2016
Przeprowadzona pod koniec 2015 roku kampania obserwacyjna pozwoliła grupie astronomów zmierzyć bardzo dokładnie spin (okres rotacji) jednej z najbardziej masywnych czarnych dziur we Wszechświecie, ulokowanej w blazarze OJ287.
więcej o W jakim tempie obraca się czarna dziura?
Olbrzymia energia, promieniowanie kosmiczne – ale skąd ono pochodzi? Już wiemy!

18.03.2016
W centrum naszej Galaktyki odkryto źródło przyspieszające cząstki promieniowania kosmicznego do niespotykanej energii. Szczegółową analizę badań, w których brali także udział naukowcy z UJ, publikuje czasopismo „Nature".
więcej o Olbrzymia energia, promieniowanie kosmiczne – ale skąd ono pochodzi? Już wiemy!
Mózg przeprogramowany [video]

15.03.2016
Podręczniki biologii uczą, że mózg podzielony jest na części, a każda z nich przetwarza informacje pochodzące z innego zmysłu. Co innego pokazują jednak badania opublikowane przez zespół z UJ w czasopiśmie „eLife".
więcej o Mózg przeprogramowany [video]

14.03.2016
"Uniwersytet powinien być źródłem edukacji ogólnej, a nie początkiem kariery zawodowej. Powinien otwierać klapki w głowie..." - podkreśla biolog, prof. Grażyna Jasieńska.
więcej o Twórcza mobilność - wywiad z prof. Grażyną Jasieńską, zapowiedź książki "Z naukowcami o nauce"
Co w mózgu piszczy? - czyli „Tydzień Mózgu" w Krakowie

03.03.2016
W dniach 14 – 20 marca 2016 r. w Auditorium Maximum UJ odbędzie się kolejna edycja „Tygodnia Mózgu" w Krakowie. W czasie wykładów poruszone zostaną min. takie problemy jak: depresja, stres, eutanazja, sen mózgu, sprawność poznawcza, neuroobrazowanie i wiele innych.
więcej o Co w mózgu piszczy? - czyli „Tydzień Mózgu" w Krakowie
1pytanie: Jak przebiega spotkanie płodu i noworodka z drobnoustrojami?

29.02.2016
Drobnoustroje są wszędzie. Nie może więc dziwić pytanie o ich obecność już od poczęcia aż do pierwszych miesięcy życia poza ciałem matki. Czy dziecko w łonie rozwija się w sterylnym środowisku? A co dzieje się w momencie porodu i pierwszych chwil samodzielnego życia? Czy wtedy następuje nagły zmasowany atak bakterii? O te kwestie zapytaliśmy dr. hab. Tomasza Gosiewskiego z Katedry Mikrobiologii UJ CM.
więcej o 1pytanie: Jak przebiega spotkanie płodu i noworodka z drobnoustrojami?
Konkurs na Mądrą Książkę Roku 2015!

22.02.2016
Ogłoszono nominacje w konkursie na Mądrą Książkę Roku 2015! Strona www.nauka.uj.edu.pl jest w imieniu UJ jednym ze współorganizatorów tego przedsięwzięcia.
więcej o Konkurs na Mądrą Książkę Roku 2015!
1pytanie: Jak zaobserwowano fale grawitacyjne?

15.02.2016
Nobel, przełom w nauce, wiekopomne odkrycie - tak skwitował naukowy świat ogłoszoną 11 lutego informację potwierdzającą istnienie fal grawitacyjnych. Czym jest to zjawisko tłumaczy dr Sebastian Szybka z Obserwatorium Astronomicznego UJ.
więcej o 1pytanie: Jak zaobserwowano fale grawitacyjne?