Opowiadają i... śpiewają o badaniach i studiowaniu

28.06.2016
"Lubisz chodzić po górach / dobrze wiedzieć, po czym stąpasz / ciekawe czy wiesz, jak od środka to wygląda / ciekawe czy chcesz trochę się poprzyglądać / wciągnie Cię jak wir/ to jest właśnie geologia."
więcej o Opowiadają i... śpiewają o badaniach i studiowaniu

24.06.2016
Kleszcze, meszki, komary, osy – dobrze znamy nieprzyjemne niespodzianki, jakie mogą nas spotkać ze strony tych zwierząt. Rośliny wydają się dużo bezpieczniejsze, ale czy na pewno takie są? Wyjaśnia i przestrzega dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.
więcej o 1pytanie: Jakie niebezpieczne rośliny możemy spotkać w naszym otoczeniu? [infografiki]
"Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej

23.06.2016
"To kolejna próba uniwersytetu, by wyjść z nauką do ludzi, pokazać ją w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego" - pisze w jednym z akapitów dziennikarka Gazety Wyborczej.
więcej o "Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej

14.06.2016
W dzisiejszych czasach samotne wilki nie mają raczej szans na ważne odkrycia w naukach medycznych. Cały czas natomiast jest chyba jednak miejsce na indywidualny moment olśnienia. Bez wątpienia trzeba być mentalnie przygotowanym, mieć umysł ciągle otwarty na nowe idee - podkreśla prof. Małecki
więcej o "Bo głos nauki musi być bardziej donośny" - rozmowa z prof. Maciejem Małeckim, dziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM
Metafizyka światła w sztuce współczesnej

13.06.2016
Czym jest sztuka światła? Jakie trendy filozoficzne stanowią jej fundament? Tym zagadnieniami zajmuje się w swoich badaniach dr Paulina Tendera z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.
więcej o Metafizyka światła w sztuce współczesnej
Wnikliwy jak…. mikrotomograf

13.06.2016
Tomograf to urządzenie, które pozwala uzyskać obraz przedstawiający przekrój obiektu. Jednak dzisiejsza nauka może iść o krok dalej, a dokładniej o krok głębiej, wykorzystując mikrotomograf komputerowy.
więcej o Wnikliwy jak…. mikrotomograf
Bezmięsni starożytni

03.06.2016
Gazeta Wyborcza publikuje wywiad z Damianem Miszczyńskim z Instytutu Filologii Klasycznej UJ. Bada on zagadnienie wegetarianizmu wśród starożytnych Greków i Rzymian.
więcej o Bezmięsni starożytni

30.05.2016
Ponad 100 lat temu, w odległych górach Kanady odnaleziono świetnie zachowane skamieniałości. Ich cechą szczególną jest zdumiewający, wręcz przywołujący obrazy stworów z filmów science-fiction, wygląd stworzeń, które odcisnęły się w skałach. O tym fenomenie opowiada prof. M. Adam Gasiński z Instytutu Nauk Geologicznych UJ
więcej o 1pytanie: Co znaleziono w łupkach z Burgess i dlaczego dla nauki jest to tak ważne?