Artystyczne oblicze matematyki

04.11.2016
Ada Pałka prowadzi badania, w których nauka łączy się ze sztuką. Przedmiotem jej zainteresowań jest rzutowanie anamorficzne.
więcej o Artystyczne oblicze matematyki
Wielki katalog monet rzymskich

02.11.2016
Naukowcy, doktoranci i studenci Instytutu Archeologii UJ, biorą udział w projekcie, którego celem jest zebranie wszystkich danych dotyczących monet rzymskich, znalezionych na terenach historycznej Małopolski.
więcej o Wielki katalog monet rzymskich
5000 metrów nad poziomem cukru

31.10.2016
Na Uniwersytecie Jagiellońskim realizowany był projekt, który łączył badania naukowe i wyprawy w wysokie góry. Nie byłoby w tym nic oryginalnego, gdyby nie fakt, że zdobywcami szczytów są pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1.
więcej o 5000 metrów nad poziomem cukru
Jak kiedyś obchodzono Zaduszki i Wszystkich Świętych?

28.10.2016
Listopad rozpoczyna się świętami głęboko zakorzenionymi w tradycji. Dochodzi do nich jeszcze Halloween, mający odmienny charakter. Skąd one wszystkie się wzięły? Jak je dawniej celebrowano? Na te pytania odpowiada prof. Andrzej Szyjewski z Instytutu Religioznawstwa UJ.
więcej o Jak kiedyś obchodzono Zaduszki i Wszystkich Świętych?
Anioły, demony? Może człowiek? Uwagi o lataniu w średniowieczu.

26.10.2016
"Statki żeglujące w powietrzu - czyli o lataniu w średniowieczu" - to tematyka wykładu jaki poprowadził dr Wiktor Szymborski. Poprosiliśmy go o krótką rozmowę dotyczącą tego zagadnienia, tak rozbudzającego wyobraźnię.
więcej o Anioły, demony? Może człowiek? Uwagi o lataniu w średniowieczu.
Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?

25.10.2016
Najnowsze odkrycie lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu może przyczynić się do skuteczniejszego zapobiegania powikłaniom u wcześniaków.
więcej o Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?
Komórki macierzyste. Science and fiction

21.10.2016
Prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ opowiada w tygodniku „Polityka” o tym, co tak naprawdę potrafią sprawić komórki macierzyste.
więcej o Komórki macierzyste. Science and fiction

Bajkowy mikroświat

20.10.2016
Zobaczcie jak zjawiskowo wygląda fantastyczny świat, którego nie dostrzegamy gołym okiem. Zapraszamy na Nikon Small World Competition