Czy organizmy jednokomórkowe wiodą życie towarzyskie?

02.12.2016
"Mikroorganizmy mogą być samolubne, złośliwe lub skłonne do poświęceń" - twierdzi dr Dominika Włoch-Salamon z Instytutu Nauk o Środowisku UJ. "Nie w takim stopniu jak u człowieka, ale i wśród nich można zaobserwować różne zachowania społeczne".
więcej o Czy organizmy jednokomórkowe wiodą życie towarzyskie?
Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie

29.11.2016
Mleko kobiece jest niezwykłym płynem biologicznym – unikalnym i niezastąpionym. „Jest fascynujące. Dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej” – twierdzi Anna Kotlińska z Wydziału Nauk o Zdrowiu.
więcej o Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie
Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.3

28.11.2016
Ostatni fragment rozmowy z dr Katarzyną Kuras z Instytutu Historii UJ, która opowiada o dzieciach i polskiej królowej Francji, o dworskiej wolności, celebrytach oraz... konfiturach Marysieńki.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.3
Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.2

21.11.2016
Kolejna część wprowadzenia na salony magnackie. Dr Katarzyna Kuras opowiada m.in. o pozycji kobiet, przejażdżkach zamknięta karetą, straszliwych waporach i pułapkach we włosach.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.2
Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.1

17.11.2016
Od pytania o zderzenie polskiego sarmatyzmu z zachodnim stylem życia, po kwestie higieny, kulinariów i relacji męsko-damskich; dzięki dr Katarzynie Kuras zaglądamy do apartamentów, sal balowych, gabinetów i ogrodów polskiej arystokracji.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.1
Niesporczaki, Wallacea i Diamentowy Grant

09.11.2016
Mikroskopijne niesporczaki, a właściwie badania nad nimi, okazały się na tyle istotne, że przyczyniły się do przyznania Piotrowi Gąsiorkowi z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ nagrody Diamentowego Grantu.
więcej o Niesporczaki, Wallacea i Diamentowy Grant
Sztuka światła i jej filozoficzne znaczenie

07.11.2016
Co może zrobić artysta by przekazać w dziele treści symboliczne i filozoficzne? Na to i wiele innych pytań odpowiada dr Paulina Tendera w projekcie badawczym „Nowe Światło. O filozoficznych zagadnieniach współczesnej sztuki światła”.
więcej o Sztuka światła i jej filozoficzne znaczenie
Artystyczne oblicze matematyki

04.11.2016
Ada Pałka prowadzi badania, w których nauka łączy się ze sztuką. Przedmiotem jej zainteresowań jest rzutowanie anamorficzne.
więcej o Artystyczne oblicze matematyki