Starożytne Nea Pafos odsłania swe oblicze

13.01.2017
Szósty sezon ekspedycji Instytutu Archeologii UJ w antycznym, cypryjskim mieście Nea Pafos przyniósł nowe odkrycia. Zrodził też nowe pytania dotyczące tego, kluczowego w starożytnym świecie, ośrodka władzy, handlu i religii.
więcej o Starożytne Nea Pafos odsłania swe oblicze
Kiedy słuch widzi rytm [video]

09.01.2017
Badania naukowców z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazują, że dokładnie ta sama część kory mózgowej, która u słyszących odpowiada za rytm, u głuchych całkowicie przełącza się na wzrok.
więcej o Kiedy słuch widzi rytm [video]
Kodowanie z UJ zmienia świat

09.01.2017
Żyjemy w erze informacji – błyskawicznie podróżującej po całym świecie, przetwarzanej przez nasze komputery i smartfony. Jest ona zwykle poddana kompresji, co wielokrotnie obniża koszt jej przechowywania i przesyłania.
więcej o Kodowanie z UJ zmienia świat
Najlepsze w 2016!

05.01.2017
Które z artykułów na www.nauka.uj.edu.pl były najpopularniejsze? Do których wracaliście? Przedstawiamy "Top 15" minionego roku.
więcej o Najlepsze w 2016!
Okołoświąteczny rytuał kula

22.12.2016
Grudzień – miesiąc emocjonującego oczekiwania oraz świętowania Bożego Narodzenia i nowego roku. A może bardziej czas nieposkromionej konsumpcji, wielkiej ilości (często niepotrzebnych) prezentów dla osób bliższych i dalszych? O grudniowych dylematach pisze Anna Sarzyńska, doktorantka w Instytucie Socjologii UJ.
więcej o Okołoświąteczny rytuał kula
Skąd wzięło się 12 dań wigilijnych?

21.12.2016
Skąd się wzięło dwanaście dań wigilijnych? Co oznacza, że ryby podawane były „na szaro” oraz co jadano na Dolnym Śląsku, a co na przykład w domach kaszubskich? Wyjaśnia dr hab. Tadeusz Czekalski z Instytutu Historii UJ.
więcej o Skąd wzięło się 12 dań wigilijnych?
Jezioro poza zasięgiem

15.12.2016
Do naukowych zagadek Antarktydy należy z pewnością 379 położonych pod lądolodem jezior, w tym największe i najbardziej znane – Jezioro Wostok, umiejscowione pod rosyjską stacją naukową o tej samej nazwie. Opowiada o nim dr Maciej Kania z Instytut Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Jezioro poza zasięgiem
Polska nauka 2016

12.12.2016
W obszernym wywiadzie dla RMF 24 prof. Józef Dulak, biotechnolog z UJ, mówi o stanie polskiej nauki, rankingach i indeksach oraz dystansie do najlepszych uczelni świata.
więcej o Polska nauka 2016