Dlaczego powinniśmy rozmawiać o (pseudo)teoriach „Wielkiej Lechii”?

12.06.2018
6 czerwca 2018 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim miało miejsce spotkanie dotyczące coraz bardziej popularnych poglądów, że niby jeszcze przed czasami dynastii piastowskiej istniało potężne „Imperium Lechitów”. Czy w ogóle taki temat, bliższy fantasy niż nauce, powinien być podejmowany w murach uczelni?
więcej o Dlaczego powinniśmy rozmawiać o (pseudo)teoriach „Wielkiej Lechii”?
Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia

24.05.2018
Uniwersytet Jagielloński zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Cafe Nauka Extra. Tym razem rozpracowywać będziemy temat „Imperium Lechitów” – mitycznego mocarstwa, które jakoby miało istnieć na ziemiach polskich, jeszcze przed czasami dynastii piastowskiej.
więcej o Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia
iPlasticity – druga młodość mózgu?

21.05.2018
Czy mózgowi dorosłego człowieka można przywrócić dziecięcą zdolność do nauki? Okazuje się, że tak. iPlasticity - pod tą nazwą kryje się zjawisko opisane przez Eero Castréna z Uniwersytetu Helsińskiego. Związane jest ono ze stosowaniem leków antydepresyjnych, które wspomagają przywrócenie dojrzałemu mózgowi jego „młodzieńczej” plastyczności.
więcej o iPlasticity – druga młodość mózgu?
Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary

11.05.2018
Taka wiadomość to już niestety nie fikcja. Technologiczne zmiany są tak gwałtowne, że pilnie niezbędne są aktualizacje w wielu dziedzinach życia - na przykład w prawie. Książka Kamila Mamaka, doktoranta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest próbą konfrontacji zmieniającego się świata właśnie z przepisami prawa.
więcej o Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary
Czym jest krzyżowanie roślin? Gatunki dzikie i stworzone przez człowieka

08.05.2018
Infografika, którą można znaleźć w tekście, przedstawia proces prowadzący do powstania cytrusów - grejpfrutów, cytryn i pomarańczy, które znamy współcześnie. Ich obecność w naszym menu nie byłaby możliwa bez krzyżowania roślin i innych metod selekcji. O tych zagadnieniach rozmawiamy z dr. Piotrem Klepackim z Ogrodu Botanicznego UJ.
więcej o Czym jest krzyżowanie roślin? Gatunki dzikie i stworzone przez człowieka
Zmiany klimatu tworzą nowe wyspy [video]

24.04.2018
Nowe wyspy powstające w Arktyce są ewidentnym znakiem zmian klimatycznych, które dotykają północne obszary naszej planety. Badaniem tych, istotnych w skali globu, procesów zajmują się geografowie z UJ.
więcej o Zmiany klimatu tworzą nowe wyspy [video]
Chronić czy udostępnić? Dylematy praw autorskich

23.04.2018
23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji przedstawiamy garść refleksji na temat praw autorskich w perspektywie technologiczno-dziejowej.
więcej o Chronić czy udostępnić? Dylematy praw autorskich
Czy leki są bezpieczne?

13.04.2018
Wraz z postępami w nowoczesnej medycynie zyskujemy dostęp do coraz większej gamy leków. Nowoczesne preparaty, mimo że coraz skuteczniejsze, niosą ze sobą ryzyko działań niepożądanych. W związku z tym, coraz częściej podkreśla się wagę przyjmowania leków w oparciu o rzetelną wiedzę.
więcej o Czy leki są bezpieczne?