Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Lista artykułów
Możliwy przełom w leczeniu osteoporozy
08.02.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali materiał, który pomoże odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę. Wynalazek może zrewolucjonizować leczenie osteoporozy, pozwala bowiem dostarczać leki o silnych skutkach ubocznych wyłącznie w chore miejsca, i tym samym odejść od stosowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego.
więcej o Możliwy przełom w leczeniu osteoporozy
Zbawienna słodycz: patogen trzciny cukrowej otwiera nowe perspektywy w badaniach nad antybiotykami
23.01.2023
W czasopiśmie "Nature Catalysis" właśnie ukazała się publikacja zespołu badawczego prof. Jonathana Heddle’a z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, który dokonał przełomowego odkrycia odnośnie do działania albicydyny. Jest to antybiotyk, który obecnie pretenduje do miana najskuteczniejszej substancji zwalczającej antybiotykooporne bakterie.
więcej o Zbawienna słodycz: patogen trzciny cukrowej otwiera nowe perspektywy w badaniach nad antybiotykami
Gatunki inwazyjne – przykład azjatyckich małży Corbicula
11.01.2023
Gatunki obce i inwazyjne to niepokojący temat, który od lat przyciąga uwagę zarówno badaczy, jak i obserwatorów przyrody. Niosą one ze sobą wiele zagrożeń, które mogą negatywnie wpływać na rodzime ekosystemy oraz różnorodność biologiczną. O szerszej perspektywie inwazji azjatyckich małży Corbicula pisze dr Anna Łabęcka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Gatunki inwazyjne – przykład azjatyckich małży Corbicula
11 miliardów ludzi w 2100 roku i ani osoby więcej
02.01.2023
Rok 2022 przejdzie do historii z wielu powodów, a jednym z nich będzie urodzenie się 8. miliardowego obywatela świata. I wielu z nas, po raz kolejny, zadało sobie pytanie, czy Ziemia jest nas w stanie pomieścić? Na to pytanie odpowiada dr hab. Ilona Nenko z Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o 11 miliardów ludzi w 2100 roku i ani osoby więcej
Czy maszyny nas przechytrzą?
08.12.2022
Miasta i ich sieci transportowe to złożone systemy społeczne. Mieszkańcy szukają sposobów, aby dotrzeć do i z pracy jak najszybciej, najtaniej, najwygodniej. Podejmujemy decyzje: zmieniamy godziny wyjazdu, trasy przejazdu, środki transportu, żeby jak najkrócej stać w korkach czy w zatłoczonym tramwaju. W podejmowaniu takich decyzji coraz lepsza staje się sztuczna inteligencja.
więcej o Czy maszyny nas przechytrzą?
Walka z wirusem HIV. Czy jest szansa na przełom?
08.12.2022
Od wielu lat ludzkość zmaga się z problemem pandemii wirusa HIV, a pomimo ogromnych postępów w nauce jak dotąd nie udało się opracować skutecznej szczepionki. Niemniej jednak na łamach czasopisma „Science” opublikowano wyniki badania, które budzą optymizm środowiska naukowego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr hab. Monikę Bociągę-Jasik z Kliniki Chorób Zakaźnych i Tropikalnych UJ CM.
więcej o Walka z wirusem HIV. Czy jest szansa na przełom?
Czy nasza Planeta będzie w stanie wyżywić kolejne miliardy Homo sapiens?
18.11.2022
W ciągu około 50 lat liczba ludności na świecie podwoiła się i we wtorek 15 listopada 2022 roku przekroczyła osiem miliardów. Wprawdzie tempo wzrostu populacji ludzkiej spada i przewiduje się, że kolejne podwojenie liczebności nastąpi za 200 lat, nie zmienia to faktu, że jest nas coraz więcej. Rodzi to pytanie zadane w tytule - czy nasza planeta będzie w stanie wyżywić kolejne miliardy Homo sapiens? Odpowiedzi w tym temacie udziela prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Czy nasza Planeta będzie w stanie wyżywić kolejne miliardy Homo sapiens?
Dlaczego giną małże (nie tylko w Odrze)?
08.11.2022
Małże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, które żyją na dnie cieków i zbiorników wodnych. Dzięki swojej specyficznej budowie są w stanie filtrować wodę i w formie oczyszczonej oddawać ją do środowiska. Jednak, jako że są organizmami o bardzo ograniczonych możliwościach przemieszczania się, w sytuacji skażenia wody, nie mają szans. O niepokojącym losie małży słodkowodnych i prognozach na ich przyszłość pisze dr Anna Maria Łabęcka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Dlaczego giną małże (nie tylko w Odrze)?