"Polityka": ranking naukowy uczelni - UJ drugi

Indeks Hirscha był podstawą naukowego rankingu opublikowanego przez "Politykę". Naukowcy z UJ zajęli w nim drugie miejsce (za UW), pozostawiając za sobą 84 inne polskie uczelnie.

173 punkty - tyle wyniósł wskaźnik indeksu Hirscha dla prac naukowych z UJ opublikowanych w 2014 roku. To o 10 punktów więcej niż rok wcześniej. Także zwycięscy badacze z Uniwersytetu Warszawskiego poprawili swój wynik (ze 197 na 205). Warto wskazać - co podkreślają dziennikarze "Polityki", że na UJ opublikowano więcej prac badawczych niż na UW, ale te z warszawskiej uczelni osiągnęły większy zasięg. Całość zestawienia na łamach "Polityki".

Przypomnijmy, że indeks Hirscha (h-index) to sposób pomiaru osiągnięć naukowych zaproponowany dziesięć lat temu przez Jorga E. Hirscha. Obrazowo można powiedzieć, że np. indeks na poziomie 10 oznacza, że autor (jednostka naukowa) wydał 10 publikacji, które były cytowane, co najmniej 10 razy. Wielkość indeksu - co podkreśla na swej stronie dr Helena Dryzek - zależy od dwóch czynników: liczby publikacji i ich popularności.

O indeksie Hirscha:

Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Pszczoły na diecie? [wideo]